DTO, ‘Hibe Desteği Sağlanan İşletme Kapsamının Genişletilmesini’ talep etti « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 21:44

DTO, ‘Hibe Desteği Sağlanan İşletme Kapsamının Genişletilmesini’ talep etti

DTO, ‘Hibe Desteği Sağlanan İşletme Kapsamının Genişletilmesini’ talep etti
Son Güncelleme :

01 Haziran 2021 - 6:42

92 views

DTO, ‘Hibe Desteği Sağlanan İşletme Kapsamının Genişletilmesini’ talep etti 

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi, hibe desteği sağlanan işletme kapsamının genişletilmesi için Aydın milletvekilleri ve TOBB’a ilgili mercilere iletmek üzere yazılı talepte bulunduklarını kaydetti.

 

Aydın milletvekilleri ve TOBB’a ilgili mercilere iletmek üzere yazılı talepte bulunan Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, yazısında “Salgın sebebiyle alınan tedbirler kapsamında aylarca kapalı olan yeme-içme, kafe, eğlence ve turizm acentacılığı gibi sektörlerdeki üyelerimiz öz sermayelerini kapalı oldukları süre zarfında tüketmiş, günlük gelir sağlayan ve öz sermayesi olmayanlar da kredi ve borç batağına saplanmış ve iflas noktasına gelmiştir.

Salgın sebebiyle zor durumda olan esnafımıza yönelik 20/05/2021 tarihli ve 3998 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan hibe desteklerinden yalnızca esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerden belirli faaliyet kollarında hizmet veren meslek mensuplarının yararlanabileceği, tur operatörleri ve turizm acenteleri gibi ülkemize direkt döviz kazandırıcı etkisi olan sektörlerin bu listede yer almadığı görülmektedir.

Desteklerden yararlanacak işletmelerin ticari vasfına göre ayrım yapılması büyük mağduriyetlere sebep olmaktadır. Bir örnek ile açıklamak gerekirse gerçek kişi tacir olan bir yeme-içme sektörü mensubu hibe desteklerinden yararlanır iken birebir aynı işi yapan şirket vasfındaki üyelerimiz bu destekten yararlanamamaktadır.

Devletimizin, hibe desteğinden yararlanma şartlarında yer alan ticari vasıf ayrımının kaldırılması ve faaliyet konularının genişletilmesi noktasındaki yasal düzenlemeler için girişimlerde bulunmanızı arz ederiz.” ifadelerine yer verdi.