DTO: Aşı olanlara muafiyet tanınsın « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:22

DTO: Aşı olanlara muafiyet tanınsın

DTO: Aşı olanlara muafiyet tanınsın
Son Güncelleme :

04 Haziran 2021 - 16:59

150 views

DTO: Aşı olanlara muafiyet tanınsın

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, aşı olanlara muafiyet tanınması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine (TOBB), gerekli mercilere iletilmek üzere talep yazısı yazdı.

Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş, talep yazısında, “İçişleri Bakanlığının 1 Haziran 2021 tarihli Normalleşme Tedbirleri Genelgesinde hafta içi ve cumartesi günleri saat 22’00’den sonra, Pazar günleri ise tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına, işletmelerin saat 21:00’e kadar hizmet vermesine karar verilmiştir.

İki doz aşısını yaptıran ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçenler, hastalığı daha önce atlatmış olanlar ile negatif PCR testini belgeleyenler ülkemize giriş yapabilmekte,  kısıtlamalardan da muaf tutulmaktadır.

“Aşı konusunda teşvik edici olacaktır”

Didim’de ev sahibi olan, ülkemizde oturma izni bulunan yabancı uyruklu komşularımız ve yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız ile Ülkemizde de her iki doz aşısını olmuş, bağışıklık kazanmış ve hastalığa karşı önemli bir avantaj yakalamış 12 milyonu aşkın vatandaşımıza da bu ayrıcalık sağlanmalıdır.  Bu durum aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Atina’ya gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye ve Yunanistan arasında aşıların karşılıklı tanınması kararını aldıklarını duyurmuştur. Bu sayede her iki taraftan korona virüs aşısı yaptırmış olanlar diğer ülkeye seyahat edebilecektir. Ülkemizde Pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanan aşı olmuş bir vatandaşımız Yunan Adalarına gittiğinde herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan Pazar gününü geçirebilmesi ikilem oluşturmaktadır.

Korana virüs salgınından en çok etkilenen Turizm sektörünün toparlanması aşı olmuş kişilere ayrıcalıklar tanınması ile mümkün olacaktır. Taleplerimizin dikkate alınması için Birliğimizin gerekli merciler nezdinde girişimlerde bulunmasını arz ederiz.” ifadelerine yer verdi.