DTO “Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın” « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 07:17

DTO “Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın”

DTO “Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın”
Son Güncelleme :

19 Nisan 2021 - 9:49

183 views

DTO “Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın”

Didim Ticaret Odası Başkanı aşı çalışmalarında kayda değer ilerleme sağlamış ülkeler her iki doz aşısını yaptıranlara kısıtlamaları kaldırmayı düşündüğünü belirterek, “Ülkemizde de benzer uygulamanın yapılması aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır.” dedi.

DTO Başkanı, aşı ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bir yazı yazarak, ilgili makamlara iletilmesi istedi.

“Aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır”

DTO Başkanı, tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığına yazılan yazıda “İçişleri Bakanlığının 14 Nisan 2021 tarihli genelgesi ile 65 yaş üstü vatandaşlara hafta içi 10:00 – 14:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Bilindiği üzere aşı çalışmalarında öncelik tanınan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın % 77’si aşısını yaptırmış, salgına karşı güç kazanmıştır. Yoğun bakım servislerinde yatan hastalarda bu yaş grubunun oranının azaldığı bizzat Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından ifade edilmiştir.

Avrupa’da 12 ülkenin aşı olanların seyahat edebilmesi için Haziran sonuna kadar yeşil pasaport çalışmalarına başladığı, Danimarka’nın 50+ aşı olduklarında ülke genelinde pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını, Almanya’nın ikinci aşıyı olduktan 14 gün sonra aşı olanlar için pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını beyan etmesi basından takip ettiğimiz gelişmelerdir. Hatta İsrail, Yunanistan, İspanya, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Romanya, Polonya, Slovenya ve Tayland’ın ülke dışından da her iki doz aşı olan misafirlere kapılarını açması da olumlu birer örnektir.

Ülkemizde de her iki doz aşısını olmuş, bağışıklık kazanmış ve hastalığa karşı önemli bir avantaj yakalamış 8 milyon vatandaşımıza bırakın ayrıca kısıtlamalar uygulanmasını, kısıtlamalardan tamamen muaf olması, seyahatlerinde serbesti sağlanması ve kafe restoranlardan da oturarak hizmet alması talebimizdir. Bu durum aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır.

Pandemi süresince birçok konuda desteğini gördüğümüz Birliğimizin ilgili karar alıcılarla talebimizi paylaşması hususunda bilgilerinize arz ederiz.” ifadeleri yer aldı.