Direnme Örneği « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:28

Direnme Örneği

Direnme Örneği
Son Güncelleme :

04 Haziran 2021 - 16:39

92 views

Direnme Örneği

Küresel yaşamda dijital iletişim sayesinde, ülkeler biri birinden anında haber alıyor. Sağ eylemli popülist politikacılar gücü elde etmeye çalışıyorlar. İdareyi elinde tutan devlet ve parti yöneticileri halkı gruplara ayırarak, muhalifleri düşman ve öteki yaparak seçilme ve idarede kalma gayreti içindeler.

Almanya’da Suriye’den gelen sığınmacılara karşı koymak için kurulan, Almanya için Alternatif partisi (AfD) yükselişte. Parti programlarında tek madde, sığınan ve göçmen veya göçmen kökenli Müslümanlar karşıtı olmak.

Faşist Hitler rejiminden ders alan çoğunluk Alman toplumu, geleceğe endişeyle bakıyor. Bu nedenle tarihi güncelleştirme ihtiyaç duyuyor.

Direnme örneği olan Sophıe Scholl ve ait olduğu Beyaz Gül organizesi konuşuluyor. 1968 Gençlik hareketi yıllarına kadar bu konuda kitap yazıldı, o zaman şahitlerin konuştuğu, belgesel film yapıldı.

1979 yılında gösterilen Holokaust filminden sonra Alman toplumu şoktan kurtuldu, savaş dönemini yaşayanların soykırım, katliam yazıldı, söylendi.

1945 yılından sonra sanki Hitler etrafında birkaç parti görevlileriyle cinayetleri işlemiş gibi, kimse rejimi desteklediğini söylemiyordu. Propaganda kongrelerinde alkışlayan, yaşa diye bağıranlar yok olmuştu.

Sophie Scholl, 1943 yılında 21 yaşında idam edildi. Yaşasaydı 9 Mayıs 2021 tarihinde yüz yaşında olacaktı. Bu nedenle Korona’ya rağmen bu yıl çeşitli etkinliklerle anılacak.

Birçok Alman genci gibi, Hitler hayranı olarak kızlar grubunda başkan oluyor. Liseyi bitirdikten sonra kamu görevlisi olarak eğitmenlik yapıyor. Kutsal Augustinus hakkında Hristiyan diniyle ilgileniyor.

Alman ordusunun Polonya’yı zapt ettiği yıllarda düşüncesi değişiyor. İkinci Paylaşım Savaşı’nın Avrupa’yı karanlık geleceğe götüreceğini öngörüyor.

Kendisinden üç yaş büyük olan abisi Hans ve arkadaşlarının kurduğu gizli Beyaz Gül organizesine üye olur. 1941 yılında Münih Üniversitesi’nde Biyoloji ve Felsefe okumaya başlıyor. Organize üyeleri üniversite öğrencileri, kaliteli el ilanları yazıyorlar. Goethe gibi tanınmış edebiyatçılardan ve İncil’den alıntılarla devlet terörüne karşı halkı uyandırmaya, pasif direnişe çağrı yapıyorlardı.

Propaganda ilânlarını gizlice dağıtırken, üniversitenin kapıcısı tarafından görülür ve abisiyle birlikte yakalanır. Gözaltında arkadaşlarını ele vermezler. Fakat rejim sıkı kontrol sayesinde organize üyelerini yakalar. Hans ve Sophie ölüm cezası verildiği gün idam edilir. Organizeye öğrencilerine yardım eden profesörle birlikte altı kişi ölüm cezası alır. Göstermelik duruşmalardan sonra idam edilirler. Diğer üyeler ve aile fertlerine hapis cezaları verilir.

Böylece Schiller, Goethe ve Novalis zihniyetinde, insanlık içeren Hristiyan inancına göre başka bir Almanya hayali sona erer. Rejim milyonlarca insanın ölümüne sebep olur. Savaştan sonra açlık ve felâket içinde onuru kırılmış Alman halkı dayanmak zorunda kalır, ülkeyi sıfırdan başlayarak yeniden onarmaya çalışırlar.

1960 yılında Türk İşçileri Almanya’ya geldiğinde onarım devam ediyordu. Ülke Doğu-Batı olarak iki ayrı devlet, savaşı kazanan devletlerin emrinde yaşıyordu.

Sophie Scholl, Hans Scholl ve Beyaz Gül Organize üyeleri Alman halkının direnen yüz akı oldu. Bütün Almanlar koyun sürüsü gibi Hitler rejimine itaat etmedi, direnç gösterenler ölümü göze aldı. Aydın muhalif Almanlar daha önce sürgüne gitmek zorunda kalmışlardı.

Bütün dünya direnç gösteren üniversite gençlerden, Beyaz Gül’den haberdar oldular. Thomas Mann gibi yazarlar, el ilanlarını savaş alanlarına iletiyor, dağıtmaya devam ediyorlardı.

Sophie Scholl grubun en genci ve kız olduğu için sembol oldu. Adı okul ve sokaklara verildi. Yüzüncü yaş gününe hitaben çıkan mektup pulunda şöyle yazıyor:

Güneşli güzel bir gün, gitmek zorundayım. Yeter ki ölümüm binlerce insanı uyandırsın, pasif dirence örnek olsun.”

Mahkemede hakim Roland Freısler’e:

Siz de benim gibi biliyorsunuz ki, savaş kaybedilmiştir. Neden doğruyu söylemekten korkuyorsunuz,” diyordu.

Örnek direnci ile Sophie gönüllerde yaşamaya devam edecek.

Türkiye’de de Deniz Gezmiş ve Arkadaşları gibi tarihe geçmiş örnekler var.

Bugün Almanya’da hükümetin Korona virüse karşı aldığı önlemleri protesto eden aykırı gösterilerde, bu Sophie Scholl tarihi olaya benzetmek veya karşılaştırmak doğru değildir.

Tarih yazılırsa, gelecek nesillere ulaştırılırsa, unutulmaz. Doğru olan, haklı olan zamanla ortaya çıkar. Lâkin vakit geç kalmış olabilir.

 

Tarihle kalın!

 

Kaynak:

Maximilian Probst, Die vielen Leben der Sophie Scholl,

DIE ZEIT Nr. 18, S. 19 v. 22.04.2021

 

Herbert Schuhmacher, 100 Geburtstag vob Sophie Scholl,

Philatelie nr. 527, S.21-23 Mai 2021

Couragierter Widerstand, postfrisch nr. 3/2021 S. 4-5