Didim’den Boğaziçili öğrencilere destek « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:28

Didim’den Boğaziçili öğrencilere destek

Didim’den Boğaziçili öğrencilere destek
Son Güncelleme :

03 Şubat 2021 - 7:20

534 views

Didim’den Boğaziçili öğrencilere destek

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesine kayyum rektör atanmasına yönelik eylemler devam ederken, eylemlere karşı yüzlerce polis, güney kampüse girerek müdahalede bulunması üzerine çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştı. Polis, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini, “Terbiyesizler, Aşağı bak, toplu gezmek yok” diyerek gözaltına alınmasının ardından sosyal medyada #AşağıBakmayacağız etiketi ile paylaşımlarda ilk sıralara yükselirken, Türkiye genelinde emek ve demokrasi güçleri basın açıklaması yaparak Boğaziçili öğrencilere destek mesajı gönderdi.

Öğrencilere yönelik bu müdahaleye karşı Didim Emek ve Demokrasi Platformu da basın açıklaması düzenleyerek Boğaziçili öğrencilere destek mesajı gönderdi.

“Gençlerimizin yanındayız”

KESK temsilciliği binası önünde düzenlenen basın açıklamasını, platform adına Didim Eğitim-sen baş temsilcisi Belkıs Kahraman okudu.

Kahraman, “Kumpasçıların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında diz çökmeyen gençlerimizin yanındayız!” ifadeleriyle başladığı basın açıklamasında “Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor.” dedi.

“Onurlu insanlar boyun eğmez, biz göğe bakacağız”

Kahraman’ın yaptığı açıklamanın devamında: Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli gençler sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.

Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan gençler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen gençlere kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor!

Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır.

Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, LGBTİ+ bireylerin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, İslam dininin değerlerini her türlü siyasal, ekonomik ve kültürel zulme ortak edenlerin; üniversiteli gençlerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur!

Didim Emek ve Demokrasi Platformu olarak, demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanan, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan tüm gençlerin hızla serbest bırakılmasını istiyoruz.

Emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi gençlerimize, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen düzenlemenin değiştirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri sorumluluğa davet ediyoruz!

Onurlu insanlar boyun eğmez, biz göğe bakacağız.”