Didim’de “Turizm amaçlı sportif faaliyetler “ tanıtıldı « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 08:18

Didim’de “Turizm amaçlı sportif faaliyetler “ tanıtıldı

Didim’de “Turizm amaçlı sportif faaliyetler “ tanıtıldı
Son Güncelleme :

22 Nisan 2021 - 17:54

228 views

Didim’de “Turizm amaçlı sportif faaliyetlertanıtıldı

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Umut Tuncer, Aydın da bir ilk olarak, Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetlerin izin belgesinin verildiğini belirtmesi üzerine, Didim’de Atv-Quad Safari, At Safari, Jeep Safari ve yamaç paraşütü tanıtımı yapıldı.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Umut Tuncer’in koordinesinde ve Turizm Danışma Birimi Sorumlu Nilüfer Yazar’ın organizasyonu ile gerçekleşen Turizm amaçlı sportif faaliyetler tanıtımı, Mesut Tatil Sitesi sahilinde yapıldı. Yapılan tanıtıma Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Didim Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü M.Umut Tuncer, Turizm Danışma Birimi Sorumlu Nilüfer Yazar Milet Müze Müdürü Baran Aydın, Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız katıldı.

“Turizm, geçen seneye kıyasla daha iyi geçecek”

Tuncer, yapılan tanıtımın, Turizm Haftası’nın son günlerinde kutlama etkinliği olarak planladıklarını belirterek, “Didim’de turizm sezonunu açtık. Pandemi baskısı altındayız. Fakat geçen sene Aydın ilimiz Türkiye’de en başarılı illerden biri olarak pandemi turizminin tamamlamayı başardı. Bu sene hem o deneyime hem bu deneyimin getirdiği birikimle daha nitelikli uygulamalarla tüm turizm sezon çalışanların aşılanması gibi daha hazır olduğumuzu hissediyoruz. Aynı zamanda Quard, ATV, at Safari ve tüm su sporları ve doğa yürüyüşü gibi tüm modifikasyonlarla Didim turizminin alternatif çeşitli yöntemlerle arz etmeyi amaçladık. Bu doğrultuda bu sezon hazırlıkları çok umut verici. Aldığımız sahadan ilk veriler de açıkçası bize bu sezon noktasında motive ediyor. Dün İngiltere ve Almanya notanlarında hem İngiltere’nin hem Almanya’nın Türkiye’ye turizm akışı noktasında olumlu bir görüşü oldu. Turist akışı başlıyor. Özellikle Didim ilçemizde bildiğiniz gibi hem İngilizce hem Alman turistlerin bir yoğunluğu var bu açıdan da sevindirici bir gelişme oldu. Bu senenin geçen seneye kıyasla çok daha iyi spesifiklerle çok daha verimli geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.

“Gerekli tedbirler alındı, çalışıyoruz”

Tuncer açıklamasının devamında 2021 sezonunda Aydın’a gelecek turist sayıları ile ilgili “Aydın, 2019-2020 verilerini kıyasladığımızda aslında üçte birlik bir düşüşü kabul edilebilir bir düşüş olarak tanımlıyordu dünya turizm literatüründe böyle bir yaklaşım vardı. Fakat biz Aydın’da 2019 veri ile 2020 verilerini kıyasladığımızda neredeyse yarı yarıya bir turist akışına yakalamayı başardık. 2019 yılında bir milyon civarında, 2020 yılında da 5 yüz bin civarında turist ağırlamaya başardık. Biz, 500 binin üzerine çıkacağımızı 2019 istatistiklerine yaklaşacağımızı düşünüyoruz. Aynı zamanda alternatif turizm kaynaklarında doğa turizmi konseptli olarak Didim’de de Aydın çeşitli ilçelerinde de yerleştirip yurtiçi turizminde de ciddi bir hareket yaratmayı planlıyoruz. Onun için tüm kamu kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, devletimiz, kaymakamlıklarımız, valiliğimiz gerekli tedbirleri aldı talimatları ilettik çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

HABER: ELİF DİKBAŞ