Didim’de Sağ­lık tu­riz­mi­ne yö­ne­le­rek, 12 ay tu­rizm ya­pı­la­bi­lecek « Mavi Didim Gazetesi

13 Mayıs 2021 - 09:00

Didim’de Sağ­lık tu­riz­mi­ne yö­ne­le­rek, 12 ay tu­rizm ya­pı­la­bi­lecek

Didim’de Sağ­lık tu­riz­mi­ne yö­ne­le­rek, 12 ay tu­rizm ya­pı­la­bi­lecek
Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 16:01

1.643 views

Didim’de Sağ­lık tu­riz­mi­ne yö­ne­le­rek, 12 ay tu­rizm ya­pı­la­bi­lecek

Didim’de turizmi çeşitlendirmek ve seracılık amacıyla kullanılmak üzere 3 adet jeotermal ruhsatı alındı. Jeoloji Mühendisi Halit Temiz, Didim’de sondaj çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, “Didimlileri bilgilendirmek için her zaman hazırız” dedi. Temiz, jeotermal projesinde amaçlarının enerji üretmek değil, sağlık turizmine yönelerek otel inşa etmek olduğunu belirtti.

“12 ay turizm yapılabilecek”

Konuyla ilgili Jeoloji Mühendisi Halit Temiz, gazetemize açıklama yaparak, yapılacak olan projenin turizme yönelik bir çalışma olacağını belirtti. Temiz, “Bizim bu işe giriş sebebimiz turizm yapmak. Didim’de ki otellerin çoğunluğu tam doluluk olarak 2 ay çalışıyorlar. Sezonda Nisan ve Kasım ayı arasında oluyor ama maksimum olarak 3 ay çalışıyorlar. Geri kalan zamanda personeli işten çıkarmak durumunda kalıyorlar. Bu hususları göz önünde bulundurarak turizmi nasıl çeşitlendiririz diye düşündük. Çevremiz termal sularla kaplıyken Didim’de neden böyle bir şey yapılmamış diyerek yola çıktık. 3 tane jeotermal ruhsat aldık. Sağlık turizmine yönelerek 12 ay turizm yapılabilecek. Didim’de turizmi çeşitlendirmek için sondaj çalışması gerçekleştirdik. Yapılan çalışmalar sonucunda suyun sıcaklığı kaplıca yapılabilmesi yeterli çıktı. Bu projenin temelinde turizm olacak. Yandal olarak seracılık yapılacak. Seralarımızda daha çok turizmi içine katabileceğimiz bir alan yaratacağız. Yani turizme hitap edecek egzotik meyve, sebze ve çiçekleri seramızda yetiştireceğiz. ” dedi.

“Enerji üretmeye yetecek kadar jeotermal su yok”

Temiz, yapılacak olan projenin halkın katılımı olan bir toplantı yapılmadığını ifade ederek “Projelerimiz için ÇED gerekli değildir kararı çıkıyor. Ama yapılan proje içinde Jeotermal kelimesi geçtiği için yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor. Çevreye duyarlı olmak başka bir şey, yanlış bilgiyle yanlış adımlar atmak başka bir şey. Didim’de enerji üretmeye yetecek kadar jeotermal su yok. Dolasıyla tepkinin anlamı da yok. Didim halkını yaptığımız proje konusunda bilgilendirmek için her zaman hazırız.” ifadelerine yer verdi.