Didim’de Petshoplarda evcil hayvan satışı yasaklandı « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 21:56

Didim’de Petshoplarda evcil hayvan satışı yasaklandı

Didim’de Petshoplarda evcil hayvan satışı yasaklandı
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2021 - 10:21

186 views

Didim’de Petshoplarda evcil hayvan satışı yasaklandı

Didim Belediye meclisinin Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda gerçekleşti. Oturum Başkanlığını Belediye Başkan Vekili Celalettin Erol üstlenirken, meclis toplantısına CHP’li Ali Çağlar, Tahsin Kurt ve Ahmet Yılmaz ile AKP’li Cemal Engil ve Ramazan Özalp katılmadı.

Didim’de ilçe genelindeki PetShop’larda (evcil hayvan satan işyerleri) akvaryum ve kafesteki kanatlı hayvanlar hariç diğer hayvanların satılmasına belediye meclisinde oy birliğiyle yasak getirildi.

“Uygur Türklerinin sesi olmaya devam edeceğiz”

Gündem öncesinde Millet ittifakı grubu adına söz isteyen Belediye Başkan Yardımcısı Ve Meclis Üyesi Yusuf Deveci, Uygur Türkleri ile ilgili açıklamada bulundu. Deveci, açıklamasında “Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulmünün sesi olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Deveci, tarafından okunan açıklamada “Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2014 yılından itibaren Uygur Türkleri ile diğer soydaşlarımıza yönelik sistematik ve kitlesel şekilde uyguladığı ağır zulüm insanlığa karşı suçtur ve ne yazık ki halen devam etmektedir.

Terörle ve radikalizmle mücadele kisvesi altında milyonlarca soydaşımız, zorla toplama kamplarında alıkonulmakta ve “yeniden eğitim” adı altında dini ve kültürel baskılara tabi tutulmaktadır. Müslüman soydaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri engellenmekte, ibadethaneleri yıkılmaktadır. Bu şekilde; işkence, tecavüz, kısırlaştırma, İslamiyet’in zorla terk ettirilmesi gibi uygulamalarıyla alenen insanlığa karşı suç işleyen Çin yönetimi, toplama kamplarının ve kamplardaki uygulamaların uluslararası bağımsız bir heyet tarafından denetlenmesine izin vermemektedir. ABD, İngiltere, Kanada başta olmak üzere Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler üyesi 39 ülke, Uygurlar ile birlikte diğer Türk ve Müslüman halkların gördükleri zulme karşı Çin’e tepki gösterip çeşitli yaptırımlar uygularken, Türkiye’nin de bu uluslararası girişimlere aktif destek vermesi ve hatta öncülük etmesi beklenmektedir. Soydaşlarımız, bu sorunun Birleşmiş Milletlerin gündemine taşınmasını beklemektedirler. Didim Millet ittifakı Meclis Üyeleri olarak, Çin’in soydaşlarımıza karşı yaptığı mezalimin karşısında durmaya, bu vahşi politika son buluncaya kadar Uygur Türklerinin ve diğer soydaşlarımızın mücadelesine destek verip sesleri olmaya devam edeceğimizi beyan ederiz.” İfadeleri yer aldı.

2020 yılı mali hesabı oy çokluğu ile kabul

Gündemin ilk maddesi olan Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen 2020 mali yılına ait kesin hesap cetveli okunarak, oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin ikinci maddesi olan Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen Sokak hayvanlarının tedavi ve geçici bakım evi için bağış hesabı açılması konusu oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin üçüncü maddesi olan İmar komisyonuna havale edilen Trafo yeri plan değişikliği konusu komisyonun ertelenmesi talebi görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesi olan Sağlık komisyonuna havale edilen Didim ilçe sınırları içerisindeki PetShop’larda evcil hayvan satışının yasaklanması konusu ele alınarak, oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesi olan İmar komisyonuna sevk edilen Fevzipaşa Mahallesi Sahte Cennet mevkiindeki plaja “Beyazkum” plajının adının verilmesi konusu oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemin altıncı maddesi olan ve Plan ve Bütçe komisyonuna havale edilen Balat mahallesinde evi yanan Semra Güngör’ün evinin belediye tarafından yapılması konusu oy birliğiyle kabul edildi.