Didim’de İsrail saldırıları kınandı « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:18

Didim’de İsrail saldırıları kınandı

Didim’de İsrail saldırıları kınandı
Son Güncelleme :

19 Mayıs 2021 - 7:16

272 views

Didim’de İsrail saldırıları kınandı

“Siyonist İşgale Son, Filistin’e Özgürlük”

Didim Emek ve Demokrasi Platformu, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı.

Didim Kent Meydanında bir araya gelen platform bileşenleri Filistin halkıyla enternasyonal dayanışma içinde olduklarını belirterek, basın açıklaması okudu.

Basın açıklamasını platform adına Nusrettin Fenli okudu. Fenli, İsrail’in Siyonist, işgalci, yayılmacı ve zalim yöneticileri, Filistin’de genç yaşlı, kadın çocuk demeden mazlum Filistin halkına yönelik başlattığı saldırılarını sürdürdüklerini ifade etti.

Fenli, yaptığı açıklamada, “İsrail son 30 yıldır olduğu gibi, her fırsatta masum insanları çoluk çocuk demeden, kadın yaşlı demeden öldürüyor. Kendi topraklarında bulunan Filistinlilere saldırıyor. Filistinlileri evlerinden, topraklarından sürüp atmak istiyor.

Son olarak işgalci Siyonist İsrail Devleti Doğu Kudüs’te Filistinlilerin mülklerini gasp etmeye, yerlerine el koymaya çalışıyor. İşgalci İsrail askeri güçlerinin Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere karşı başlattıkları vahşi saldırı ile başlayan, Gazze’ye yönelik füze saldırılarıyla devam ediyor. Bu saldırılarda aralarında bebeklerin, çocukların ve kadınların da olduğu onlarca Filistinli öldü, yüzlercesi yaralandı.

İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi ne kadar zorbaca olduysa, bu saldırı da o kadar zalimce yaşanıyor.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, İsrail’in bugünkü saldırganlığını daha da cesaretlendiriyor. İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırıları sürerken, ABD başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonla görüşerek ABD’nin kayıtsız desteğini sunuyor ve Netanyahu da teşekkür ediyor.

İsrail’in Filistinli çocukları ve masumları öldürdüğü bu son saldırısı karşısında dünya devletlerinin tepkileri ise son derece etkisiz ve günü kurtarmaktan başka kaygısı olmayan rutin açıklamalardan ibarettir.

İsrail vahşiliği, emperyalistlerin ve onların işbirlikçilerinin riyakarlığı ve kapitalist fırsatçılığı ile gittikçe büyüyen bir canavar halini alıyor.

Filistin halkı bir taraftan işgal ve saldırı ile, diğer taraftan da salgınla uğraşıyor. Filistin halkı aynı zamanda dünyayı kasıp kavuran Covid – 19 salgınında en çok zarar gören en yoksul halkların başında geliyor. Sağlık sistemi felç edilmiş, su ve gıdaya erişim İsrail Siyonistleri tarafından engelleniyor.

Türkiye ile Mısır, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkeleri bu sorunları çözmek yerine İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek ve ticareti geliştirmekle meşgul durumdalar.  Filistin yansa da ticaret hep sağlam, İsrail’le ekonomi hep tıkırında.

Özgürlük, barış, kardeşlik ve adalet Filistin’e ve tüm Ortadoğu’ya emperyalistlerle çıkar ve ticaret ilişkileri kuranlar ile değil, alınteri dökenlerle, işçi ve emekçilerle gelecek.

İsrail işgal ve saldırılarına karşı Filistin halkının direnişi de sürüyor. Filistin halkı İsrail’in topuna tüfeğine karşı direniyor. Evlerinden sökülüp atılmaya, evlerinin yakılıp yıkılmasına karşı mücadele ediyor.

Dünya bu zulüm ve direniş karşısında ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta kendi sömürücü sınıfların devletleri , diğer tarafta ezilen ve sömürülen halklar.  Devletler ya açlıktan ya da dolaylı olarak sömürü ve zulmün safında, işçiler, emekçiler, yoksul halklar ise Filistin direnişinin yanında yer alıyor. Dünyadaki ve ülkemizdeki protestolara bakınca bu apaçık gözüküyor.  İsrail Komünist Partisi ve Eşitlik Partisi (HADAŞ) günlerdir İsrail devletini ve saldırıları protesto ediyor, Filistin halkının yanında olduklarını açıklıyor. En çarpıcı örnek de bu olmalı.” ifadelerine yer verdi.

Fenli, sonuç olarak;

“*İsrail işgal ettiği Doğu Kudüs’ten ve diğer bölgelerden çekilmelidir.

*İşgalci ve saldırgan İsrail devletini destekleyerek cesaretlendiren başta ABD olmak üzere emperyalist devletler, desteklerini durdurmalıdır.

*AKP hükümeti  İsrail ile tüm siyasi, ekonomik ve askeri anlaşmaları iptal etmelidir.

*Filistin üzerindeki işgal ve abluka son bulmalı, aşı ve gıdaya erişim sağlanmalıdır.

*Yaşasın mazlum Filistin halkının direnişi! Kahrolsun ABD!

Filistin halkının yanındayız. Filistin halkıyla enternasyonal dayanışma içindeyiz.

İşgale son, Filistin’e özgürlük!” dedi.