Didim’de 4. Geleneksel Jeoloji Gecesi « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:36

Didim’de 4. Geleneksel Jeoloji Gecesi

Didim’de 4. Geleneksel Jeoloji Gecesi
Son Güncelleme :

06 Haziran 2021 - 6:50

289 views

Didim’de 4. Geleneksel Jeoloji Gecesi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) 4. Geleneksel jeoloji gecesini düzenledi.

Akbük Mahallesi’dne buluna Maxeria Blue Didyma otelde gerçekleşen Jeoloji gecesine İyi Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru ve oda üyeleri katıldı.

“Asla vazgeçmeden devam edeceğiz”

Gecede konuşma yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Hasan Kuru, çok zor bir yıl geçirdiklerini belirterek “Pandemi ve mühendislik disiplini icra ettiğimizden dolayı bizlerde tüm yurttaşlarımızla olduğu gibi zor bir yıl geçerdik. Jeoloji mühendisliği disiplinin iki asli görevi var. Birincisi afetlerle mücadele ve inşalarımızın afetle karşılaşmaması adına ciddi bir kamu güvenliğini sürdürüyor. İkincisi ise ülkemizin daha ekonomik ve geleceğe daha iyi adımlarla yaklaşmasını temin etmesi adına gerek yer altı kaynakları gerek er üstü kaynaklarının temini, çıkarımı, işlenmesi ve bunların bütününü ele alarak, toplumun sağlığı açısından çok önemli görevler yürütüyor. Bu nokta da bizim mesleğimiz gerçekten çok ulvi ve değerli bir meslek disiplinidir. Zor bir yıl geçirdik. İnşallah enerji depolayarak, daha iyi daha güçlü bir şekilde vatandaşlarımıza hizmet etmeyi arzu ederiz. Algıların aksine gerek kamu idaresi gerek siyasi idareyle ne kadar eşgüdüm halinde çalıştığımızı gösterebilmenin en güzel örneği sayın valimiz, sayın milletvekilimiz gecemize katılmışlardır. Yaptıklarımız ve yapacaklarımızla eğer istersek vatandaş ve kamu yararına meslek disiplini doğrultusunda bir şeyler yapmayı arzu edersek, bunların gerçek olabileceğini ve asla vazgeçmeden devam etmemiz gerektiğini güzel bir şekilde ortaya koyuyoruz.” diyerek katılanlara teşekkür etti.

“Jeoloji Mühendisleri ülkemiz açısından önemli”

İyi Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Jeoloji Mühendisleri Odası’nın düzenlediği etkinliğe katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Jeoloji Mühendisliği ulvi bir meslek. Çevre, insan ve toplum güvenliği açısından çok önemli. Bizlerin çıplak gözle göremediği kıymetlere, zenginliklere ulaşan ve onları işleten insanların, ülkemizin hizmetine sunan bir mesleğe sahipsiniz. Su deyince bugünler ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kere hatırlatıyorum. Gelecekte su konusunun nasıl şekilleneceğini biliyoruz. Su denince de akla önce jeoloji mühendisleri geliyor. Öyle görmeyenlerinde bunu öğrenmesi gerekiyor. Ülkemizin hakikaten daha düzgün, kuvvetli, hızlı bir gelişmeye ve büyümeye yönelebilmesi için yer altında olan kaynakları sizler sayesinde elde edeceğiz. Onun için ülkemiz açısından bir kere daha önemlisiniz.” dedi.

“Türkiye’nin en kıymetli kurumlarıdır”

Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, 5 Haziran Dünya Çevre günü olduğunu hatırlatarak, “Uzman olan olmayan herkese çevreye bakar ama hiçbirimiz yerin binlerce metre dibinde ne olduğuna bakmaz. Yer altına bakan jeoloji mühendislerinin, yer bilimcilerinin gecesinde beraberiz. Kamu kurumu niteliğindeki meslek gruplarımız, Türkiye’nin en kıymetli kurumlarıdır. Biz bu ülkede yüzde 12 ila 18 civarında insanımıza yüksek eğitim yapma fırsatı veriyoruz. Onların içinde, jeoloji mühendisleri de ülkemizin kaynaklarına kattığımız ve iyi geliştirdiğimiz insanlar. Beklentimiz, bilgileriyle, uzmanlıklarıyla bize katkıda bulunmaları. Aydın Jeoloji Mühendisleri de elbette Aydın’a katkıda bulunacaklardır.” dedi.

Konuşmaların ardından gelenekselleşen  Jeoloji pastası davetlilerle birlikte kesildi.