Didim’de 19 Mayıs çelenk töreni ile kutlandı « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:21

Didim’de 19 Mayıs çelenk töreni ile kutlandı

Didim’de 19 Mayıs çelenk töreni ile kutlandı
Son Güncelleme :

19 Mayıs 2021 - 9:11

121 views

Didim’de 19 Mayıs çelenk töreni ile kutlandı

Didim’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olması nedeniyle Kent Meydanında Tören düzenlendi.

Kent Meydanı’nda düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Halil Avşar, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak, İlçe Emniyet Müdürü Yunus Dinç, İlçe Jandarma Komutanı Onur Çark, Didim İlçe Spor Müdürü Ufuk Kurucu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende Didim Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından Kent Meydanı’nda ki Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan anma töreni daha sonra Didim Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ufuk Kurucu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Kurucu, konuşmasında “Bugün Bandırma Vapurunu da hatırlıyoruz hep birlikte. Bandırma Vapuru, bir birliğin bir bütünleşmenin sembolüdür. Milli şuuru, vatan sevgisini ve fedakârlığı anlatır. Bir ve bütün olmayı, birlikte hareket etmenin bir ulus doğurduğunu vurgular.

Sevgili gençler..! Tarihimiz yolumuza ışık tutan bir fenerdir. İşte, 19 Mayıs 1919 tarihi de bizi tanımlayan, milli karakterimizi açıklayan, Kurtuluş Mücadelemizin ilk adımının atıldığı, sizlere armağan edilen şanlı bir mazidir. Siz…! İstiklal aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Siz “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen Atatürk’ün, Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz tarihi tarih yapan Barborosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların soyundansınız. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Biliyoruz ki sizler, Türk Milletinin geleceği, yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde; nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de “ Vatanı’nı  en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü rehber edinerek çok çalışıp, ilerde şahsınıza verilecek olan görevleri en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur.” ifadelerine yer verdi.

Tören, “Gençlik Gözüyle 19 Mayıs ve Atatürk” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle son buldu.