Didim Triatlonu 2021 heyecanı « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 01:23

Didim Triatlonu 2021 heyecanı

Didim Triatlonu 2021 heyecanı
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2021 - 18:19

129 views

Didim Triatlonu 2021 heyecanı

Didim Belediyesi ve Türkiye Triatlon Federasyonu işbirliği ile organize edilen Didim Triatlonu 2021 yarışları gerçekleşti.

Didim’de bu yıl 3. organize edilen Didim Triatlon yarışmaları, Türkiye Triatlon Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı, Didim Kaymakamlığı ve Didim Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşti.

Yarışmalar, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında gerçekleşirken, yarışma alanında koronavirüs tedbirlerine de dikkat edildi.

Yalı Caddesi ve Atatürk Bulvarı Didim Belediyesi ekipleri tarafından hazırlanırken, yarışlarda Atatürk bulvarının belli bölümü trafiğe kapatılarak, Emniyet ve Zabıta ekiplerince güvenlik tedbirleri alındı.

Yarışları Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya, Belediye Başkan Yardımcıları Öznur Gündoğdu ve Zeynel Şener, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Ufuk Kurucu, Türkiye Triatlon Federasyonu yöneticileri de takip etti.

Triatlon yarışında sporcular yüzme, bisiklet ve koşu olmak üzere 3 ayrı parkurda yarıştı. Yıldız, Genç A, Genç B, Elit, Paratriatlon, Yaş grubu ve Mixed Relay olmak üzere 7 ayrı kategorilerinde sporcular ilk 3’e girmek için mücadele etti. Yarışlarda dereceye giren sporculara ilçe protokolünce ödülleri verildi.

 “Triatlon ailesi Didim’i çok sevdi”

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Bayram Yalçınkaya ise Didim’de pandemi sebebiyle yapılamayan yarışların bu yıl 3. düzenlediklerini kaydederek “Biz pandemi döneminde bu kadar bu gruplarda talep beklemiyorduk. Bu sene minikler grubunu dahil etmedik ama bu sene 500’e yakın, en son 496 sporcu kayıt yaptırdı. 2019 yılında bu grupların sayısı 300’dü. Şu anda parkurda da bir değişiklik yaptık. Çünkü her geçen gün sayımız artıyor. Deniz Başkanımla birlikte önümüzdeki sene buranın uluslararası bir yarış olması için başvurularımız yapacağız. Burada biz yani Triatlon ailesi Didim’i çok sevdi. Her geçen gün buranın markalaşması, Triatlon açısından da bilinirlilik açısından da markalaşması için elimizden geleni yapacağız. Bu yıl 3. yapıyoruz. Belediyemiz, Kaymakamlığımız, bizler ve Triatlon ailesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz. Önümüzdeki sene pandemi koşulları olmadığı takdirde burada 1000’i aşkın sporcu ile olacağımıza inanıyoruz. İptal ettiğimiz grupları da dahil edersek, o zaman burada 3500-4000 bine yakın kişinin burada 3-4 gün turizme katkı sağlaması anlamına geliyor.” dedi.

“Katılım gayet iyi”

Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, pandemiye rağmen katılımın iyi olduğunu kaydederek,  “Pandemiden dolayı ara vermemize rağmen katılım gayet iyi; organizasyon mükemmel, teknik anlamda da tümüyle mükemmel bir organizasyon yapıyoruz. İlk günden beri yani ilk düzenlediğimiz günden beri söylemiştim Didim bunu coğrafyası ve fiziki yapısı olaya verdiğimiz önemle bunu hak ediyor. Biz bunu uluslararası düzeyde Didim’e getirmek mecburiyetindeyiz ve getireceğiz. Federasyon başkanımızla da görüştük. İnşallah önümüzdeki yıl ya da bir sonraki yıl hiç önemli değil, Avrupa Şampiyonasının bir ayağını muhakkak Didim’e taşımak ve burada halkımıza bunu tattırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.