Didim İlçe Tarım Orman Müdürlüğü Ayardı « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:07

Didim İlçe Tarım Orman Müdürlüğü Ayardı

Didim İlçe Tarım Orman Müdürlüğü Ayardı
Son Güncelleme :

10 Mart 2021 - 10:31

249 views

Didim İlçe Tarım Orman Müdürlüğü Ayardı

Didim İlçe Tarım Orman Müdürlüğü,  Bitki koruma  ürünleri  Bayileri,  üreticilerin, muhtarlıkların, çiftçi kuruluşlarının ve arıcıların dikkatine diyerek duyuruda bulundu.

Didim’de ekili tarım arazilerinde bitkilerde hastalık ve zararlılarla kimyasal mücadele amacıyla bitki koruma ürünleri kullanımı artmaya başladı. Didim Tarım Orman Müdürlüğü, ekili-dikili tarım arazilerinin yakınlarında bulunan arıların zarar görmemesi için 13 Şubat 2019 tarih ve 30685 sayılı “Bitki Koruma ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması”  hakkındaki  yönetmelik  ile  30.11.2011  tarihli  ve  28128  sayılı  “Arıcılık  Yönetmeliği” hükümleri dikkate alınarak zirai mücadele tedbirleri kapsamında yapılacak ilaçlama sırasında uyulması gereken kuralları açıkladı.

Açıklanan kurallar ise şu şekilde;

  1. a) Mevcut imkânlar ölçüsünde arılıkların ilaçlama yapılan alanlardan uzak yerlerde bulunmasına özen gösterilmesi,
  2. b) Zirai mücadele yapılacak yerlerdeki ve çevresindeki arıcılara, mücadele yapacak kuruluş ve şahıslar tarafından yedi gün önceden, ilaçlama programına alınan bölgenin genişliği, kullanılacak ilacın cinsi, atılma zamanı, etki süresi ile bal arılarına olan etkisinin duyurulması,
  3. c) Arıcıların, il/ilçe müdürlüklerinden,  bulundukları yöredeki mücadele programları hakkında bilgi alması,

ç)  Bitki koruma ürünlerinin,  kullanıma arz edilen hâliyle ve etiketinde belirtilen tavsiyelere göre uygulanması,

  1. d) Kullanılan bitki koruma ürünlerinin artık ve ambalajlarının kullanıcılar tarafından uygun şekilde imha edilmesi,
  2. e) Arıların su içtiği kaynaklara ilaçların bulaştırılmaması,
  3. f) İlaçlamaların akşamüzeri veya sabah erken saatlerde, arıların uçuş yapmadıkları zamanlarda uygulanması hususlarına dikkat edilerek arıların zarar görmelerinin önlenmesi ayrıca ilaç seçimi ve ilaç üzerindeki etiket bilgilerine göre uygulama yapılması, etiket üzerinde arı için toksik (zehirli) olduğu belirtilen ilaçlar yerine mümkünse zararsız muadillerinin kullanılması hususlarında itina gösterilmesini önemle hatırlatıldı.