Erul, pandemi dönemine ilişkin açıklama yaptı - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 01:45

Erul, pandemi dönemine ilişkin açıklama yaptı

Erul, pandemi dönemine ilişkin açıklama yaptı
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 8:04

328 views

Erul, pandemi dönemine ilişkin açıklama yaptı

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şerif Erul, geçtiğimiz yıl mart ayından itibaren Türkiye’yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınından etkilenen esnafların durumları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odasında düzenlenen açıklamada Oda Başkanı Şerif Erul’a, Başkan Yardımcısı Nihat Özçevik ve Oda Sekreteri Ayşe Durmaz eşlik etti.

“110 işletme başvuru yapmadı”

Pandemi döneminde esnafa can suyu olan yardımlarla ilgili bilgi veren Başkan Erul, “Didim’de kira yardımı ve gelir kaybı desteğine hak kazanan 110 işletme başvuru yapmadı. Başvuruda bulunmayan esnaflarımızı arayarak bilgilendirmede bulunduk. Gelir kaybı desteğinden başvuru yapan esnaflarımızda ikinci ödemelerini aldı. Başvurular Mart ayının sonuna kadar devam edecek. NACE kodu olan 130 meslek dalı bu destekten faydalanabilecek. Esnafa verilen destek kredileri ertelendi ama yeterli değil. 1 yıl faizsiz olarak ertelenmesi gerekiyor. 1 Mart’tan sonra kısıtlamaların azaltılması, açılmalar söz konusu olsa da gelir kaybı desteği 3 aylık periyot halinde devam edecek ve kesintiye uğramayacak.” dedi.

“109 işletme tamamen kapalı”

Başkan Erul, pandemiden dolayı 109 işletmenin tamamen kapalı olduğunu ifade ederek “Pandemiden kaynaklı tamamen kapalı olan esnaflarımız için ekstra bir destek sunulması gerekiyor. Çünkü açık, yarı açık olan işletmelere göre tamamen kapalı esnaflarımız çok daha fazla zorluk çekiyor. En büyük darbeyi de yiyecek ve içecek işletmeleri yedi.” dedi.

“2021 yılında 78 yeni kayıt”

Başkan Erul, 2020 yılında kayıt olan ve kayıt sildiren esnaflarla ilgili olarak “Geçtiğimiz yıl 744 yeni kayıt olurken, 254 esnaf kayıt sildirdi. Pandemiye rağmen 500’e yakın esnaf artışı oldu. 2021 yılının ikinci ayı bitmeden 78 yeni kayıt yapıldı.” ifadelerini kullandı.

“Zincir marketlerle ilgili görüş belirttik”

Oda Sekreteri Ayşe Durmaz, zincir marketlerle ilgili düzenlemelere ilişkin görüş belirttiklerini belirtti. Durmaz, zincir marketlerin, küçük esnafı işini zora soktuğunu belirterek, zincir marketlerin nüfusa oranla açılması, 2 zincir market arasından 2 kilometre mesafe olması, zincir marketlerin bakkallara 300 metre mesafe olması, açılış saatlerinin küçük esnafa göre biraz daha geç olması gerektiği ile ilgili görüşlerini bildirdiklerini ve sonuç beklediklerini ifade etti.

%d blogcu bunu beğendi: