Didim Eğitim-Sen “OHAL Komisyonu Derhal Lav Edilmelidir” « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 23:22

Didim Eğitim-Sen “OHAL Komisyonu Derhal Lav Edilmelidir”

Didim Eğitim-Sen “OHAL Komisyonu Derhal Lav Edilmelidir”
Son Güncelleme :

25 Aralık 2020 - 18:46

868 views

Didim Eğitim-Sen “OHAL Komisyonu Derhal Lav Edilmelidir”

Didim Eğitim-Sen “OHAL Komisyonu Derhal Lav Edilmelidir”; Didim Eğitim-Sen temsilciliği, ‘Daha fazla oyalama, daha fazla insanlık suçudur! OHAL işlemleri inceleme komisyonunun görev süresi uzatılmamalı, derhal lağvedilmelidir!’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eğitim-sen temsilciliği binasında gerçekleştirilen basın açıklamasını Şube Başkanı Belkıs Kahraman okudu.

Kahraman, basın açıklamasında “Bir yandan sürekli mutasyon geçirerek daha saldırganlaşan, daha otoriterleşen, daha baskıcı rejimin yönelimleriyle bir yandan da covid-19 belasıyla mücadele ediyoruz. Her yeni güne yeni bir hukuksuzlukla, yeni bir keyfilik ve yeni bir sınır tanımazlıkla uyanıyoruz.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün sadece iktidar için geçerli olduğu, daha da ötesi her türlü hakareti etmeyi, tehdidi savurmayı kendine hak gördüğü bir rejim ile yönetiliyoruz.

Komisyonun defalarca uzatılan görev süresi 23 Ocak 2021 tarihinde sonra erecekken iktidarın OHAL’i kalıcı hale getiren politikalarda ısrar ettiğinden komisyonun görev süresi bir kez daha uzatılmıştır.

Dile kolay 4 yıl… 4 yıldır hukuksuzluk sürüyor. Hukuksuzça ihraç edilen, meslekleri haksızca ellerinden alınan arkadaşlarımızın dosyalarını görüşmeyen OHAL komisyonunun görev süresi yine uzatıldı. “Yargı kararları bizi bağlamaz” diyen OHAL komisyonu lağvedilmelidir !

Didim Eğitim-Sen Pandemi ; sendikal hak ihlallerinde bir azalmaya yol açmamış, aksine sendikal hak ve özgürlükler fiili olarak yasaklar kapsamına alınmıştır. İktidarın sermayeyi esas alan salgın politikalarına karşı açıklama ve etkinlik yapan birçok üyemiz baskılarla, mobbing ve ayrımcılıkla karşılaşmıştır.

Farklı sendikalarımızın çok sayıda üye ve yöneticisi sendikal eylem ve etkinlikler nedeniyle gözaltına alınmış, kimisi tutuklanmıştır. Birçok üyemiz baskıların yoğunlaştırılması ve mobbing ile ya da kurum idarecileri tarafından istifaya zorlanmış, yandaş sendikalara yönlendirilmiştir.

Yerelimizde de; KESK bileşenlerimiz de bu süreçten nasibini almıştır. Eğitim Sen Didim Temsilciliği’nde eski dönem Yürütme Kurulumuzun tamamı haksız, hukuksuz bir şekilde işlerinden, aşlarından edilmişlerdir.

Didim Eğitim-Sen Eğitim Sen’den 8 arkadaşımız (Turgay ELÇİ, Barış BOZKIR, Gülzade BOZKIR, Dursun KELEŞ, Gökhan GÖK, Mehmet SARITAŞ, Orhan GÖRÜ ve Mustafa DAĞLI ) 26 Ekim 2016 tarihinde açığa alındıktan sonra, sadece 3 arkadaşımız (Gülzade BOZKIR, Orhan GÖRÜ, Mustafa  DAĞLI) görevlerine iade edilmiştir. Diğer arkadaşlarımız ise;

Turgay ELÇİ ve Barış BOZKIR; 686 Sayılı KHK ile 7 Şubat 2017’de ihraç edilmişlerdir. Komisyon tarafından halen İncelemenin devam ettiği söylenmektedir.

Dursun KELEŞ, Gökhan GÖK ve Mehmet SARITAŞ; 26 Ekim 2016 tarihinde açığa alındıktan sonra 7 Eylül 2019 tarihinde devam eden mahkeme kararı beklenmeksizin mahkeme tarihinden 1 hafta önce tamamen keyfi bir şekilde Bakanlık Onayıyla ihraç edilip, mahkeme,  arkadaşlarımızın lehine sonuçlanmasına rağmen, bu arkadaşlarımız halen ihraç durumdadırlar.

SES’ten Bülent AKIN; 675 Sayılı KHK ile 29 Ekim 2016 tarihinde, BES’ten Çetin KAYA; 677 Sayılı KHK ile 22 Kasım 2016 tarihinde ihraç edilmişlerdir. Bu iki arkadaşlarımız için de geçen 4 yıl boyunca hiçbir işlem yapılmamış; açlığa, işsizliğe mahkum edilmişlerdir.

Görüldüğü üzere OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu ve mahkemelerin oyalama ve idarenin kararlarını onama politikası işkenceye, cezalandırmaya dönüştürülmüştür.

Bir tek Eğitim Sen’den Özcan ARSLAN; 672 Sayılı KHK ile 1 Eylül 2016 tarihinde ihraç edilmiş olup, 27 Ekim tarihinde 3 yılı aşkın bir süre işsiz bırakıldıktan sonra Komisyon kararıyla görevine iade edilmiştir.

Bu nedenle buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz:

Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin noteri gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun görev süresi kesinlikle uzatılmamalıydı, aksine lağvedilerek aldığı ret kararları yok hükmünde sayılmalıdır.

Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir.

Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi hak kayıpları karşılanmalıdır.

Mağdur olan ihraç kamu emekçilerinin mağduriyet giderilinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi bu vesile ile bir kez daha hatırlatıyoruz.

AKP + MHP iktidarı OHAL sürecini kendi iktidarı, siyasal hedef ve amaçları ile rant için fırsata çevirirken 19 Temmuz 2018 tarihi itibariyle kalkmış olsa da fiilen devam eden Ohal, Daha fazla oyalama, daha fazla insanlık suçudur! Ohal işlemleri inceleme komisyonunun görev süresi uzatılmamalı, derhal lağvedilmelidir!” ifadelerine yer verdi.

 

Didim Eğitim-Sen Didim Eğitim-Sen