DEVLET, SERMAYEYE DESTEK, KÖYLÜYE KÖ(S)TEK OLDU « Mavi Didim Gazetesi

13 Mayıs 2021 - 09:39

DEVLET, SERMAYEYE DESTEK, KÖYLÜYE KÖ(S)TEK OLDU

DEVLET, SERMAYEYE DESTEK, KÖYLÜYE KÖ(S)TEK OLDU
Son Güncelleme :

24 Aralık 2020 - 12:44

793 views

DEVLET, SERMAYEYE DESTEK,  KÖYLÜYE KÖ(S)TEK OLDU

Didim’in Batıköy Mahallesinde bir gün içinde iki adet Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapıldı.

Batıköy Mahalle Muhtarlığı önünde gerçekleşen ÇED yönetmeliğinin 9.maddesi toplantısında halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” koronavirüs tedbirleri kapsamında 10 kişi ile yapılmak istenmesine halk tepki gösterdi.

ÇED toplantısına Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Başkan Yardımcıları Zeynel Şener ve Yusuf Deveci, Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız’ın yanı sıra bazı belediye meclis üyeleri, çok sayıda siyasi parti ve STK temsilcisi, çevre dernekleri yöneticileri, Batıköylüler ve Didimliler katıldı.

Kılıç Deniz Ürünleri Üretim İhr. İth. ve Tic. A.Ş. tarafından Didim’de Taşburun Balıkçı Barınağı Mevkii açıklarında, Kültür Balıkçılığı Tesisleri Kapasite Artışı Projesi planlanmakta olup halkın katılımlı toplantısı yapılması planlanırken aynı gün içerisinde Aydın Su Ürünleri Yetiştiricileri Birliği tarafından da Taşburun Balıkçı Barınağı mevkii açıklarında Kültür Balıkçılığı Tesisleriler Projesi için halkın katılımlı toplantısı yapılmak istendi.

Planlanan projelerin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinin 9.maddesi gereği 24 Aralık Perşembe günü 10:30 ve 11:00’da Batıköy Mahalle Muhtarlığı önünde halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için getirilen tedbirler kapsamında 10 kişilik “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmasına halk tepki gösterdi. Projeksiyon cihazı ile hakla sunum yapılmak istenirken, halk ‘Balık Çiftliklerini İstemiyoruz’ diyerek protesto etti.

Ceza kesmekle tehdit ettiler

Toplantı esnasında sürekli olarak maske ve sosyal mesafe kuralları hatırlatılırken birçok katılımcı, balık çiftliklerini istemedikleri ve protesto ettikleri için ceza kesilmekle tehdit edildi. Batıköylü Habibe ve Fatma teyze balık çiftliklerini protesto etmek amacıyla dosyanın üzerine oturdu. Jandarma komutanı, dosyaları vermediği takdirde koronavirüs tedbirleri kapsamında 3150 TL ceza kesmekle tehdit etti.

Şirket yetkilileri saldırdı!

ÇED toplantı hazırlanma sürecinde muhtarlık binası önüne gelen şirket yetkilileri, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’a ‘Haddini Bil’ diyerek saldırıda bulundu.

Basın Özgürlüğü Engellendi

Haber takibi için Batıköy’e giden gazeteciler fiziki ve sözlü saldırıya uğradı. Didim Gazeteciler Cemiyeti Ergun Korkmaz haber takibi sırasında çekim yaparken kolluk güçleri tarafından yaka paça dışarı atıldı. Haber takibi yapan birçok gazeteci kolluk güçlerinin engeline takılarak, çekim yapılması engellendi.

“Korumayla gelip korumayla gidiyorlar”

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, ÇED toplantısının ardından halka seslendi. Atabay, “Biz, doğru yapılan hiçbir işe karşı gelmeyiz. Tabi ki memleketimizde balık çiftlikleri, fabrikalar başka projelerde olacak, istihdam sağlayacaklar. En başından beri söylüyoruz. Doğru işi doğru yerde yapın. Doğru işi yanlış yerde yaparsanız, oradaki yanlış doğruyu da götürür. Biz, denizimizin, havamızın, suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz. Kısmen çiftçi kısmen turizm ilçesi olan bir beldeyiz. Bunun için yıllarca mücadele ettik. Neden, gelsin birileri gelip balık çiftlikleri, denizden balık tutup hayatını kazanan veya denize turist gelecek diye milyonlarca yatırım yapan otellerimizi berbat etsin diye mi? İstihdam sağlıyor diyorlar. 1 ton kapasiteli bir balık çiftliğinde 6 kişiyi istihdam ediyor. Ama 600 odalı bir otelde 600 kişi istihdam ediliyor. Onlarca yatırımcı otel yapmak için belediyeye proje getirdi ama balık çiftliklerinin çoğalması tereddüdü ile duruyor. Yapılacak olan çiftlikler denizimizi kirletiyor. Artık balık bile tutamıyoruz. Bunu bizden saklıyorlar. Çiftlikler yapıldığı zaman oradan çıkan balık, çiftliklerde verilen vitamin ve antibiyotikleri yiyen balık bizler yiyeceğiz. Doğal ortamı yapay ortama çeviriyorlar. Bunlar birçok hastalığa neden olacak bunları bizden saklıyorlar. Bizi Afrika gibi Avrupa’nın balık çiftlikleri cenneti yapmak istiyorlar. Geçen toplantı da onu dediler. Avrupa’da satılan her iki balıktan biri Türkiye’de yetişiyor. Aman ne kadar iyi! Denizimizi kirletiyorsunuz. İşleme tesisi yapıp havamızı kirletiyorsunuz. Tarım yapan sular kirleniyor. Tarım yapılamıyor. Her şey bitecek sadece balık çiftlikleri kalacak. Görüyorsunuz korumayla gelip korumayla gidiyorlar. Soruyorum. Halkın yararına olan iş yapmaya geliyorum diyen bir insan korumayla mı gelir. Hiç birimiz onlara düşman değiliz. Ama sadece gözlerini sadece para bürüdüğü için yaptıkları yanlışları göstermeye çalışıyoruz. Sesimizi onun için yükseltiyoruz. Halkın yararına yapılacak olan proje, halkın karşısına çıkılarak anlatılır.” dedi.

“Burası düne kadar koruma altındaydı”

Batıköy’de doğup büyüyen ve ÇED toplantı sürecinde halkla birlikte mücadele eden Avukat “Batıköy halkı olarak, toplantı başlamadan önce ÇED toplantısına neden itiraz ettiğimizi anlattım. Ortaya ve havaya yükselen asitlerin, zeytinlerimize ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Bunlar bilimsel raporlarla tespit edilmiştir. Bu köyün geçim kaynağı zeytin ve pamuktur. Büyük mendereste bizim için çok önemlidir. Bu firmanın buraya kurulması halinde Menderesten bir takım balık taşıyan, tuzlu su taşıyan tankları getireceği konusuyla ilgili duyum aldık. Bu da menderesin akımının, debisinin ve suyun kalitesinin bozulması anlamına gelmektedir. Suyun kalitesi bozulursa Didim bu saatten sonra pamuk yetiştiremez. Ama bunları açıklamıyorlar, gündeme getirmiyorlar. Asıl amaçlarının Menderesten bir şeyler geçirerek, bu şekilde işlerini kolaylaştırmak olduğunu biz biliyoruz. Akköy, Kazıklı ve balık çiftliklerinin olduğu yerde en çok zararı alacak olan burasıdır. Çünkü tarımı da hedef haline aldılar. Tamam denizimizi kirletiyorlar ama tarımı da %100 hedef alıyorlar. Burası ender hatta belki de tek olabilecek nitelikte kuşların geçiş güzergahıdır. Burası kuş cenneti sınırları içerisindedir. Buradaki ekosisteme de zarar verecektir.  Burası düne kadar koruma altındaydı. Deniz kenarından ot kopartılmıyordu. Ama bugün buraya balçıkla kaplı deniz inşa edilmek isteniyor” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

 • DGGYO10.69 9.98%
 • YAPRK82.35 9.95%
 • GSRAY3.54 9.94%
 • KRTEK10.40 9.94%
 • CANTE6.14 9.84%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • VAKFN11.34 -10.00%
 • BJKAS9.11 -9.98%
 • FENER23.52 -9.95%
 • DIRIT4.86 -8.13%
 • INVEO125.00 -7.75%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO13.39 0.30%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • PETKM6.41 -3.32%
 • TUPRS98.60 2.98%
 • EREGL19.99 -0.55%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.441.33 % -0,25
DOLAR 8.4914 % 0,72
EURO 10.2675 % 0,93
BITCOIN 50.340.64 % -7,60
ÇEYREK ALTIN 810.76 % 0,88
GRAM ALTIN 497.33 % 0,69