Deli Dumrul yaşasaydı hayran kalırdı « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 22:49

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Deli Dumrul yaşasaydı hayran kalırdı

Deli Dumrul yaşasaydı hayran kalırdı
Son Güncelleme :

23 Aralık 2020 - 15:41

313 views

Deli Dumrul yaşasaydı hayran kalırdı

Birden aklıma Deli Dumrul’un yaptıkları geldi. Gelenden geçenden topladığı paralarla halkın korktuğu, onlara kötü davrandığı için korku salan biri olarak biliniyor sözcüklerde. Hani bazen düşünüyorum da, bu ekonomik krizi hep birlikte yaşarken, birileri gelip dese ki, ey dostlarımız herkesin borcunu biz ödeyeceğiz. Sakın üzülmeyin. Hayat standardınız için gerekli ne kadar para varsa size hibe ediyoruz. Buyurun buradan harcayın. Acaba bize düşen ne miktar olurdu. Göreceğiz belki de bu günleri. Yoksa halimiz hakikaten harap.

Şimdi elimi çenemin altına koyup şöyle bir düşündüğümde, acaba bu insanlar nasıl geçinecek diye düşünüyorum. Düşündükçe de içim bir tuhaf oluyor. Geçenlerde yıl başından sonra gelecek vergi ve zamları düşünemiyorum diye bir haber duyduğumda, adeta irkilmiştim. Önceden ihtiyaç olan fakat günümüzde lüks hale gelen araçların, Anayasamız gereği olmayıp, zorlu geçiş ücretleriyle kısıtlanarak gittikleri yollar olmak üzere, ödenen vergiler tam bir Deli Dumrul’u aratmayacak düzeyde. Oto yollarda adeta el yakan geçişler, diğer yollarda yerine göre elli kilometreye düşen hız limiti ile insanların beynini oyarak, kısa zamanda onları düşünemez hale getirmek için bir tuzak sanki. Daha neler var neler. Mesela eviniz diyelim ki, yolun hemen yanında. Bu yol hep böyle kalacak değil ya. Bir gün gelecek ki, bozulacak. Yapılacak tadilatı kim ödeyecek bilen var mı diye sorsam, devlet diyecek. Hayır bunu siz ödeyeceksiniz. Masraflar ortak ve bize ait beyler bayanlar.

İnsanlar yaşamları gereği evlerinde atıkları da teknoloji gereği belediyelerin yaptığı kanallara yollarlar. Eskiden ne iyiymiş. Aç evin yanına bir çukur. Biriktirdiğin atığı daha sonra gübre olarak kullan ve mahsulün kalitelisini elde et. Mideniz bulanmasın. Sorun eskilere bunları teyit edecekler. Şimdi ne oldu bilen var mı? Şehirlerde ihtiyacın olan ve atıkların gittiği bu modern altyapıların bedelini de biz ödeyeceğiz. Zorunlu. Elbette ödenecek de, keşke biraz uygun olsaydı. Hem atığı dolduracaksın hem de üste para vereceksin. Oh ne ala.

Artık biz verginin de vergisini vererek Dünyada bir ilk olmanın onurunu yaşıyoruz. Televizyon satın al, vergisini öde. Arkasında bandrol var. Oradan anlarsınız. Elinizde devamlı oynadığınız telefondan da ayrıca bir pay da seyretmediğiniz kanala öde. Yediğin ekmeğin vergisini sen öde, alınan unun vergisini getiren ödemesin. Çiftçi üreteceği ürünün henüz başağını görmeden, tarlayı sürerken mazota, üzerine ektiği tohuma, sularken kendisine ait suya vergi ödüyor. Ödeme de göreyim seni. Araba almakla iş bitmiyor. Her sene Ocak ve Temmuz aylarında vergini MTV olarak öde. Aracı aldığın ay geçerli olmak üzere iki yılda bir tescil için öde. Lastik al ona vergi öde. Yakıt al ona öde. Aracı yıkat ona da öde. Çocuk okula gidecek öde. Servise öde. Deftere kitaba öde. Öde babam öde. Durun bakalım bunun sonu nasıl bitecek ben merak ediyorum.