CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AKP’Lİ SAVAŞ’A: « Mavi Didim Gazetesi

24 Haziran 2021 - 23:47

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AKP’Lİ SAVAŞ’A:

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AKP’Lİ SAVAŞ’A:
Son Güncelleme :

13 Nisan 2021 - 17:48

258 views

CHP’Lİ BÜLBÜL’DEN AKP’Lİ SAVAŞ’A:

“LAF KALABALIĞI YAPMAYIN 128 MİLYAR DOLAR NEREDE AÇIKLAYIN”

CHP Aydın Milletvekili Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, Merkez Bankasının döviz rezervi hakkında 24 maddelik açıklama yapan AKP’li Mustafa Savaş’ın ifadelerine “Laf kalabalığı” dedi. Bülbül, “Madem yanlış bir iş yok laf kalabalığı yapmayın. Kime, ne zaman, hangi kurdan ve ne kadar döviz sattığınızı onu açıklayın” dedi.

CHP’li Bülbül, Türk ekonomisinin büyümediğini, dolar bazında küçüldüğünü belirterek, “Enflasyonu doğru ölçmedikleri için yerel para birimi ile büyümüş gibi görünüyor, doğru kur ve faiz politikaları uygulayamıyorlar. Piyasa faizi yeterli görmeyince dövize yöneliyor. Merkez Bankası kuru zapt edebilmek için döviz satıyor. Lakin elbette kendi sahip olduğu dövizi değil kendisine emanet bırakılmış dövizi satıyor. Burada önemli olan diğer bir husus Merkez Bankasının hangi kurdan kime satış yaptığı ve bunların niye şeffaf olmadığı… Bir başka önemli ayrıntı ise Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında, Eylül 2018’de, yaşanan ve kurların 7.20 seviyesini gördüğü ilk şok dalgası oldu. O zaman ortada pandemi falan da yoktu. Aslında gerçek sorun bu iktidara ve rejime piyasaların güvenmemesi. Mal, mülk ve yatırımları tek bir adamın kararları ile yönetilen bir ekonomiyi güvenli görmeyen yatırımcılar Türkiye’yi terk ediyor. Bunlar elbette ciddi bir döviz talebi de yaratıyor. Merkez Bankası döviz satarak bu talebi de karşılıyor ve sonuç olarak rezervler eriyor… Bir Merkez Bankası rezervi ne kadar sağlamsa ekonomi o kadar güvendedir. Şu anda durum 2001 krizinden bile daha kötü” dedi.

 

“HÜKÜMET KORKUYOR”

Hükümete şeffaf olun çağrısı yapan Bülbül, “Merkez bankası bilançosunda bu satış var. Şeffaf olunsun. Ekşi yemediyseniz karnınız ağrımaz. Madem yanlış bir iş yok laf kalabalığı yapmak yerine kime, ne zaman, hangi yöntemle, hangi kurla ne kadar döviz satıldı bunları açıklasınlar. Merkez bankasının bağımsızlığını ortadan kaldırıp bir buçuk yılda 4 merkez bankası başkan değiştirdiler. En önemlisi para politika kurullarından gelen başkan yerine partili merkez bankası başkanı atadılar. Ülke krizin içine sokulmuş buna rağmen hala ‘sorun yok’ diyerek algı oluşturmaya çalışıyorlar. Hükümet bu işin açığa çıkmasından korkuyor. Hukuka aykırı olarak afişlerimizi toplatıyor. Ama biz yine soruyoruz; 128 milyar dolar nerede?” dedi.