Chp’li bülbül: kanada soykırım dedi, türkiye’yi yönetenler hala sessiz kalıyor” - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:29

Chp’li bülbül: kanada soykırım dedi, türkiye’yi yönetenler hala sessiz kalıyor”

Chp’li bülbül: kanada soykırım dedi, türkiye’yi yönetenler hala sessiz kalıyor”
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 7:51

592 views

Chp’li bülbül: kanada soykırım dedi, türkiye’yi yönetenler hala sessiz kalıyor”

Kanada Parlamentosunun Uygur Türklerine uygulanan muameleyi soykırım olarak tanımlamasına ilişkin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Kanada, Çin’in uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu işe sessiz kalıyor” ifadelerini kullandı.

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine, Çin yönetimi tarafından uygulanan sistematik işkencelere ilişki Kanada, “Soykırım” dedi. Kanada Parlamentosunda onaylanan yasayla, resmiyet kazanan karara ilişkin, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül hükümeti Uygur Türkleri konusunda adım atmaya davet etti.

Türkiye’nin konu hakkında resmi bir adım atmadığını hatırlatan Bülbül, “Uygur Türkleri hakkında, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülke sesini yükseltiyor. Kanada, Çin’in uygulamaları için ‘soykırım’ dedi. Ancak Türkiye’yi yönetenler bu işe sessiz kalıyor. Özellikle her fırsatta milliyetçilik hakkında söylemde bulunan MHP Lideri Bahçeli, konuyla ilgili kesin, net bir tavır ortaya koyamamıştır. Bu insanlık ayıbına sessiz kalıyorlar. Türkiye, bu noktada merkezi hükümetin elinden çıkacak resmi bir yazıyla konudaki hassasiyetini bildirmelidir” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: