Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 21:09

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı
Son Güncelleme :

18 Mart 2021 - 9:27

266 views

Çanakkale Zaferi’nin 106. Yılı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106.yıldönümünde gerçekleşen çelenk sunma töreni, koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleşti.

Didim Kent Meydanı’nda düzenlenen törene İlçe Kaymakamı Halil Avşar, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Emin Çıplak, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Deveci, protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Çelenk sunma töreninde Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk anıtına konulmasının ardından bir dakikalık Saygı Duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Efeler Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Fatma Bekler yaptı. Öğretmen Bekler, yaptığı konuşmada 106 yıl önce18 Mart’ta destan yazılığını belirterek,  “Sizler tarih boyunca aldığınız her sorumluluğu yerine getirdiniz. Yüksek idealler uğruna göstermiş olduğunuz fedakarlık ve cesaret asla unutulmayacak ve genç nesillere daima ilham kaynağı olacaktır. 18 Mart Çanakkale zaferimizi kutlarken, Şehitler Günü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, siperlerdeki heybeti ve cesareti ile, Çanakkale geçilmez diyerek şahlanan Çanakkale şehitlerini, Savaşın diğer cephelerinde çöl sıcaklarında kavrulan, kar soğuğunda donan şehitlerimizi, Ya istiklal ya ölüm parolasıyla Vatana, yeniden Vatan diyebilmek için verdiğimiz kurtuluş savaşı şehitlerimizi; ayrıca ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve birlik ve beraberliği uğruna ölüme koşan,  yurdumuzun ve dünyanın dört bir köşesinde Kore de Kıbrıs’ta, şehitliklerde, elbiseleri dahi çıkarılmadan bilinmeyen yerlerde, kefensiz, mezar taşı dahi olmadan yatan kahraman asker şehitlerimizi, şehit polislerimizi, atalarımızın kanla çizdiği sınırlarımızı terör örgütlerinden temizlemek uğruna verdiğimiz şehitlerimizi Milli birlik ve demokrasi adına verdiğimiz 15 temmuz şehitlerimizi ve yurdumuzun ücra köşelerinde karanlıkları bilgiyle aydınlatırken şehit düşen öğretmenlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve şükran ile anıyorum . Ruhları şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Ana günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve mektup yarışmasında ilk üç dereceye giren öğrencilere, İlçe Kaymakamı Halil Avşar, Garnizon Komutanı Çetin Gülseven ve Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay tarafından ödülleri verildi.

Tören, çekilen hatıra fotoğrafı ile son erdi.