Cak cuk cek muş miş « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:33

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Cak cuk cek muş miş

Cak cuk cek muş miş
Son Güncelleme :

29 Aralık 2020 - 9:47

322 views

Cak cuk cek muş miş

Ben bu ekleri hiç sevmiyorum. İstediğin kadar türet dur. Faydası var mı diye düşünen yok. Siyasilerin diline dolanmış olan bu eklerle iş görülmüyor. Gelecekmiş, verilecekmiş. Vatandaş öldükten sonra ne eklerseniz ekleyin. Açlıktan toprağa gömülecek-miş. Asgari ücrete bütçeye göre verile-cek. Adam karısını öldür-müş. Çocuklara ve kadınlarımıza tecavüz için ceza gelecek-miş. Kuru ekmek yiyenler aç değil-miş. Çin’den aşılar gelecek-miş. Yüksek akımlı oksijen veren cihazdan hastalar öl-müş. Vergiler yeni yılda el yakacak-mış. Belediye spor kulübüne sponsor ol-muş. Sonunda işimiz Allah’a kal-mış.

Bu nasıl bir iştir. Memleketin taşı toprağı altın derlerdi. Bu sözü sonunda iyi reklam yapıp dış ülkelere sattılar. Her tarafımız altın aramak için delik deşik. ABD, bize ülke kurulduğunda direttiği zeytin yağı zararlıdır. Siz bunu kullanmayın sözüyle elimizi kaparak bırakmadı. Günümüzde elimizde şeker fabrikası kalmadı. Sadece Konya ovası ülkeyi besleyecek düzeyde olmasına rağmen, birilerinin gönlü olsun diye oradan para verip alıyoruz. Köylünün ise parası ziyan olmasın diye traktörü haczediliyor. Ne gerek var ekilmeyen memlekette traktöre. Ver gitsin. Sanatçı evine para götüremediği için canına kıyarken, gençler çocuklarına bir sakız bile alamadan evlerine dönerken, açlıktan ölenlere bedava bile toprak olmadığı ortada.

Asgari ücret hazırlıkları bir türlü tamamlanamadı. Acaba, gelecek sene Tuik fiyatlar düştü diyerek haberinden sonra mı belirlenecek merak etmemek mümkün değil. Ben eline geçecek paranın yüz liradan fazla olacağını düşünmüyorum. Bir türlü çıkarılamayan yasa sonucunda hala kadınlarımız ölüyor. Alan memnun satan memnun hesabındaki gibi, bu işi yapan arka bulunca elbette bu işi yapacak. Vur öldür parçala, iyi halden dışarıya. İşin ucunda aslında para falan da yok ama neden bu kanunlaşmıyor anlamış değilim. Kuru ekmek yiyenler aç değilmiş. Bir ata sözü var. Hiç açlık görmeyenler açın halinden anlamazmış. Millet sonunda evde kalmaktan kafayı yiyecek. Bir türlü bulunamayan aşı ise yerini beyin düzeltme aşısı olarak yakında çıkar umudundayım. Hastalar şifa aramak için gittiği hastanede cefayı sonunda gördü. Bu ülke nasıl düzelir diye düşünmeye gerek yok. Yeni yılda vatandaş verdiği yüksek vergilerle işi çözecektir. Bence bu vergiyi içi yandıkça halen diretenlerden almaları daha uygun olacak. Ne diyelim ki, hepimiz kaldık sonunda cak cuk’a.