Bu ülkeye denizcilik bakanlığı şart « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 07:00

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Bu ülkeye denizcilik bakanlığı şart

Bu ülkeye denizcilik bakanlığı şart
Son Güncelleme :

27 Ocak 2021 - 21:18

475 views

Bu ülkeye denizcilik bakanlığı şart

Yakında denize hamsi tohumu atacağımız zamana az kaldı. Hamsi tohumu olur mu diye sormayın. Hamsi kavağa çıkıyor da neden tohumu olmasın. Memleketin üç tarafı ile bir de iç denizi olan bir ülkede, denizcilik bakanlığı henüz kurulmadı. Böyle bir dönemde tarım bakanlığı denizlerdeki hamsinin sıkıntısını göğüslüyorsa, bunun çözümü için bence tohumlamak daha iyi diye düşünüyorum. Tarımda tohum desteği verilmeyip çiftçiler zor durumda kaldıysa, denizdeki balık eksikliğinin de çözümü elbette bulunabilir.

Aslında şu hamsiyi korudukları kadar ülkemizin ormanlarını korusalardı, memleketin hali gerçekten düzelirdi. Altın arama sebebiyle dağ taş delik deşik oldu. Bir yandan ormanlar talan edilirken, diğer yandan ağaç fidanı dağıtmak kadar tezat bir yaklaşım başka hiçbir ülkede olmadığını sanıyorum. Bu işi protesto edenleri de ayrıca gaz ile, dayakla yıldırmaya çalışıyorlar. Doğayı korumak ve ona sahip çıkmak da artık suç unsuru.

Neredeyse ülkemizin üçte biri konumunda olan İskandinav ülkelerinden Norveç, dünyaya yolladığı balık ihracından neredeyse köşeyi döndü. Biz ise halen hamsi nerede kaldı telaşındayız. Hamsinin büyümesi İçin koca sene boşa bekleyip, tatta koca seneler boşa bekleyip, on gün içinde büyümesini bekliyoruz. Haydi buyurun buradan yakın. Siz onu bırakın, hamsi bu denli korumaya alınıyor da, neden hala deniz patlıcanını çalanlara karşı yaptırım uygulanmıyor ben merak içindeyim. Deniz patlıcanı için değil yasaklanma, neredeyse alın ve gidin diyerek teşvik bile verilecek duruma gelindi. Deniz patlıcanı, denizlerin dibini temizleyen bir deniz canlısıdır. Japonya başta olmak üzere bir çok ülke bunu tanesine dolar bazın da verdiği bedelle alıyor ve başta ilaç sektörü olmak üzere birçok alanda değerlendiriyor. Biz ise tır başına ceza olarak cüzi bir bedel kesiyor ve yoluna devam ettiriyoruz. Ne olacak ki, bir tırda yüklü olan deniz patlıcanından bir kilosu bile kesilen cezayı karşılıyorsa, diyecek söz var mı. Her şey ne olduğu aleni ortada iken. Ondan sonra denizlerde balık kalmadı. Balık akıllı deriz de, balık o kadar da akılsız değil bence. Ona denizleri dar eden zihniyetlerde sorun var.

Denizcilik bakanlığı acilen kurulmalıdır. Denizler temiz tutulmalı, kaybolmakta olan balık nesli yasak konularak geri getirilmelidir. Denizcilikteki çağdaş yapılanma sağlanmalıdır. Bunları yapmazsanız denize ne gerek var. Sahillere maden ocaklarını açın, ne deniz kalsın ne de balık. Haydi bakalım buyurun beyler.