Bu taksitlerle ancak el arabası alınır « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 20:17

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Bu taksitlerle ancak el arabası alınır

Bu taksitlerle ancak el arabası alınır
Son Güncelleme :

08 Şubat 2021 - 19:13

468 views

Bu taksitlerle ancak el arabası alınır

Milletle bu denli alay edildiğini bu yaşıma kadar görmemiştim. Sonunda o da oldu. Ekonomide yaşana sıkıntıların sebebiyle halkın alım gücü neredeyse ancak ekmek almaya yetecek duruma geldi. Sadece kuru soğan ve ekmek yese bu para bir ay yetmeyecek kadar dar gelirliyi zorlamaktadır. İşsizliğin had safhada artışı sonucunda, aslında sokakta gördüğümüz kalabalıkların büyük bölümü boş gezenlerin ta kendisidir. Hani covid19 tedbirleri doğrultusunda ortaya konan yasaklara rağmen caddelerin hala kalabalık olmasının nedeni, dar gelirli ve işsiz sayısının artışını anlatan çok önemli bir hikayenin ta kendisidir.

Televizyonların ve görsel medyanın her gün çatır çatır yayınlayarak, üretici zengin firmalardan aldıkları reklam bedellerinin nereden çıktığını anlamakta güçlük çekiyoruz. O bedeller birer birer cebimize akrep olarak giriyor. Üstelik de devlete bir büyük kambur oluyor. Bazı reklam ve harcamalara ayrılan fonlar vergiden muaf olunca, bu bedelleri maliyetlerin üzerine koyarak vatandaşın ta kendisi ödüyor. Haydi maşallah.

Reklamlar geldiğinde iki reklama hayretle bakıyorum. Biri temizlik malzemesi reklamında temizleyip elindekini yere atan bayanın gösterdiği tavır. Burada kadınlarımız eline geçen ne varsa, tam bir arabesk müziği çağrıştıran nağmelerle yere atası geliyor. Bundan eminim. Başka bir reklam ise insanlarla kesin alay ettiğini düşünüyorum. Yeni çıkan bir aracın satışını yapmak için çırpındıkları reklama göz atarsak, 3.700 liradan başlayan taksitlerle araç sizin demeleri, bana göre bu işin altında buzağı aramak gibi bir çağrışım yapıyor. Ya be kardeşim açlık sınırının beş bin lira olduğu bir ülkede 3.700 lira aylık banka kredisiyle kaç kişi bu araca sahip olabilir. Bu düpedüz insanlarla alay etmektir. Bu fiyatta bir aracı alabilmek için, bir kişinin aylık gelirinin en az on bin lira olması gerekiyor. Bu bedeli ülkemizde kaç kişi çalışarak elde ediyor bilgisi olan var mı. Ev satıyorsunuz, aylık taksiti 3.000 lira. Kim alacak bu daireyi sormak lazım. Siz bunları satmak için ilk defa ücretleri arttırın. Yoksa bu işin getirisi insanlarla alay etmekten başka bir işe yaramayacaktır.