Bu nasıl bir düşüncedir « Mavi Didim Gazetesi

22 Haziran 2021 - 06:56

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Bu nasıl bir düşüncedir

Bu nasıl bir düşüncedir
Son Güncelleme :

09 Ocak 2021 - 15:00

279 views

Bu nasıl bir düşüncedir

Nasıl bir anlayıştır anlamak mümkün değil. Eğitimdeki sorunları duydukça ben üzüntüden eriyorum. Karşımızda bu ülkenin geleceğini oluşturan çocuklar var. BU çocuğun ailesi hangi fikirde olursa olsun, hangi görüşü temsil ederse etsin, hangi siyasi partiye oyunu verirse versin, bu çocuklarımızın eğitimi bu devletin yapacağı en önemli bir konudur.

Resmen midemin bulandığı bir gündeyim. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti 18 milyon öğrenciden sadece 3 milyonu erişime ulaştırılamadı demesi beni yerin dibine kadar itmeye yetiyor beyler. Ne günahı var bu 3 milyon çocuğumuzun. Onlar dünyaya gelirlerken, ne olacaklarını, nasıl bir cefa çekeceklerini, hangi dağ köyünde yaşayacaklarını nereden bilebilirlerdi. Üç milyon çocuğun ulaşıma engelini gösteren bu trajedik olayın çözülmesi sadece verilecek bir emire bağlıdır. GSM şirketleri ne için bu ülkede 82 milyona iletişim sağlıyor. Birçok devlette iletişim neredeyse bedava iken, biz hala 3 milyon çocuğun okuması için internet  sağlayamıyorsak,  bu ülkede ağlanacak dereceye çoktan gelmişiz demektir. Topu topu yirmi şehre ve bağlı ilçelerle birlikte beş yüz bile sayıda yer yoktur. Birer tane direk işi çözer. Bunu da yapamayacaksanız, bırakın gidin, yapacak insanlar yapsın. Başta yazdıklarımızı bir kere daha söylemekte yarar var.

Biz, milli olan bazı konuları muhafaza etmemiz gerekiyor. Bunların en önemlisi, haberleşmenin  sağlandığı devlet kurumunun yabancılara verilmesinin hatasıdır. Türk Telekom şirketi hisseleri yabancıya verilirse bu işe çözüm o derece geri kalır diye düşünüyorum. Şimdi bu imkanlar devletin elinde olsaydı, sadece bir emirle 3 milyon öğrencimizin hem interneti sağlanacaktı, hem de hepsine bilgisayar ulaşacaktı. Ben bu konudan gerçekten üzüntü duyan biriyim.

Memlekette bulaşıcı ölümcül hastalıktan dolayı ölüm sayıları günde 260 kişiye dayandı. Ülkede ölenlerin sayıları toplamda bir milyonu aştı. Bu demektir ki, 82 milyonluk ülkemizde bir milyon ölüm eh idare eder anlamını taşıyor. Dünyada herkes ölürken bizim ölmemiz ile kıyaslanamaz. Önemli olan hem ölümleri azaltmak için çabaya ihtiyaç var, hem de okula giden çocuklarımızın dertlerini sıfıra indirmek var. Biz sosyal devlet ancak oluruz.