Bilim kurulu istemiyor ama « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 02:30

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Bilim kurulu istemiyor ama

Bilim kurulu istemiyor ama
Son Güncelleme :

12 Şubat 2021 - 16:28

532 views

Bilim kurulu istemiyor ama

Bir şeylerin yanlış gittiğini dokuz köyün imamı anladı fakat bir biz anlayamadık. Bu millet neden hala anlamıyor bir türlü akıl erdiremiyorum. Öğrencilerimiz evde gördükleri eğitimlerini tamamlayarak evlerinde tatile girmişlerdi. Bunun adı ara tatili. Fakat bizim bildiğimiz o eskiden ki olduğu tatillerden değil. Eskiden iki tatil olurdu. Biri ara tatil, diğeri yaz tatili. Şimdi benim hatırladığım dört veya beş tatil mevcut. Bugün ise tatil bitiyor.

Öğrenci velilerine hoş görünmek için devamlı güler yüzlü görülmeye çalışan bakanımız bile bu işin nasıl düzene gireceğini, verdiği çelişkili haberlerle duyurmaya çalışsa da, işin aslının böyle olamayacağını bilim kurulu üyeleri arada bir de olsa halka anlatmaya çalışıyor. Bize anlatmanın bir işe yaramadığını zaten biz değil, mezardaki ölmüşlerimiz bile sonunda öğrendiler.

Okullarımız tatile girdikleri günlerde, köy okullarının 15 Şubat gününde, kent ve diğer okulların ise 15 Mart gününde açılacağını duyurmuştu. Ülkenin artık yavaş yavaş rahatlaması gerektiğinin altını çizersek, gerekli önlemleri alarak bunu yapmamız zor olmasa gerek. Bu sıkıntıların ne olduğunu anlatmadan önce, köy okullarının şimdi hangi koşullarda olduğunu sormak hakkımızdır diye düşünenlerdenim. Sanırım bir zamanlar, köy okulları kapatılarak taşıma sistemiyle şehirdeki veya kasabadaki okullara öğrenciler nakledilmişti. Şimdi köy okulları derken, neyin kast edildiğini anlamakta zorluk çekmekteyiz.

Gelelim şimdi işin zor kısmına. Çocuklara bulaşın zor olduğunu tüm cümle aleme duyurduk. Yetişkinler kadar bulaşma riski olmadığı bilim insanları tarafından hepimize anlatıldı. Peki sıkıntı nerede diye sorduğumuzda, bize anlatılmasa bile bu sıkıntının öğretmenlerden kaynaklanacağını biliyoruz. Aşı işine gelince sonunda akıllar başa gelerek, aşılamada önceliğin öğretmenlere de verilmesi nihayet kabul gördü. Bu işin daha önceden yapılması gerekiyordu. Bana göre 15 Şubat değil, hepsinin 15 Mart’a uzatılması gerekir. Hatta daha sağlıklısı, bu seneyi evlerden eğitim ile sürdürerek emin adımlarla ilerlenmelidir. Bilim insanları da zaten bunu diyor. Bu güne kadar onların dediğini dinleseydik, ki dinleyen yok. Şimdiye kadar ne böyle sıkıntı yaşardık, ne dükkanlarımız bu denli kapalı kalırdı, ne işsizlik bu kadar uzun zamana yayılmazdı, ne de toplantılar yapılırdı. Ceremesini kimler çekiyor demeye gerek yok. Ceremesini tüm toplum çekiyor. Ama anlayana.