Beyin göçünü yıllarca yazdık ama nafile « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 21:12

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Beyin göçünü yıllarca yazdık ama nafile

Beyin göçünü yıllarca yazdık ama nafile
Son Güncelleme :

15 Şubat 2021 - 15:13

534 views

Beyin göçünü yıllarca yazdık ama nafile

Beyin göçü mü? Değil ya nerede o göç diyenler şimdi okudukça anlıyorlar mı bilemiyorum. Beyin göçünün kralını biz yıllarca yaşıyoruz. Sadece genç beyinler değil, işi bilen, işin ehlisi, iş bitiren, gerçek kafası işe basan kişiler yıllarca bu ülkeden kaçırıldı. Gittiklerini, yıllar sonra iş için lazım olduğunda anıyoruz ve hala bunun önemini anlamıyoruz.

Basit bir örnek vermek isterim. Elimizde değerli ordumuzun yetiştirdiği birçok sayıda pilotumuz, verilen az para için ya erken emekli olmuş, ya da istifa ederek yabancı sermayeden payını alarak beyin göçünün esiri olarak şimdi yurt dışındalar. Nasa’da çalışan birçok değerimiz şimdi Amerika’nın emrinde çalışarak üretimlerine katkı sağlıyorlar. Aslanlar gibi profesörlerimiz, covid19’un ölümcül riskleri altında biz aşı bulamazken, onlar yurt dışında üreterek insanlara hizmet ediyorlar. Bunlar neden ülkemizde yoklar diye sorunca iş anlaşılıyor. Neden biz aşı ürettiğimiz kurumu kapadık. İşte şimdi olsaydı bu beyinler belki de bizde olacak ve göçler engellenecekti.

Benim gibi araştıran vardır muhakkak. Bakın size bir done aktarayım. Ülkemizde irili ufaklı tam tamına 1.397 adat çalışmakta olan belediyemiz var. Yapılan ve bundan sonra çektikleri sıkıntılarla göçe zorlanan beyinlerimizi, her belediye en az bir veya iki tanesini çağırarak onlara devlet destekli iş sağlarsa, onları buraya çağırır, gidecek olanı engeller, üretime ve sanayimiz katkı sağlarız. Bunu ben yazıyorum ama yine ben okuyacağımdan eminim. Böyle yazdığım gibi düşünseydik, şimdiye her şey güllük gülistanlık olurdu. Kapitalizmin eşiğinde çalkalanarak, dış güçlerin sözleriyle hareket eden bir fikir ile hareket edersek, biz değil göçü engellemek, yakında topumuz ülkeden ayrılıp başka yerlere gideriz. Eh beyler yazık değil mi sizce de.