“Aydın’ın Tarihi Yerleri” konulu fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor « Mavi Didim Gazetesi

23 Haziran 2021 - 02:41

“Aydın’ın Tarihi Yerleri” konulu fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor

“Aydın’ın Tarihi Yerleri” konulu fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor
Son Güncelleme :

31 Mayıs 2021 - 6:55

197 views

“Aydın’ın Tarihi Yerleri” konulu fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor

Aydın İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Didim Turizm Derneği işbirliği ile “Aydın’ın Tarihi Yerleri” konulu fotoğraf yarışması başvuruları devam ediyor.

Yarışma başvuruları, 1 Nisan 2021 tarihinde başlayarak 15 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Sonuç bildirim tarihi 25 Ağustos 2021 olurken, fotoğrafların sergi ve ödül töreni tarihi 1 Eylül 2021’de olacak.

Dereceye giren 1.2. ve 3.lere Didim’de hizmet veren Beş Yıldızlı Otelde(Aquasis Deluxe Resort & Spa, Didim Beach Resort & Spa, Maxeria Blue Didyma) 2 kişilik 5 günlük tam pansiyon tatil verilecektir.

Yarışmanın Amacı ve Konusu

Fotoğraf yarışmasının amacı, Dünyayı ve Türkiye’yi tamamıyla etkisi altına alan Covid-19 salgın sürecinin açık havada daha verimli geçirilmesi, insanların kendilerini ve çevrelerini virüsten korumak için bireysel veya ailesiyle tarihi yerlere yapacağı gezilerle buraların daha iyi tanınması ve çekilen fotoğraflarla ölümsüzleştirilmesi şeklinde oldu.

Aydın İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Didim Turizm Derneği işbirliği ile düzenlenen yarışma kategorisinde Sayısal (Dijital) kategoride Renkli veya Siyah Beyaz fotoğraf olmak üzere tek bölümlü olurken yarışma koşulları ise şu şekilde;

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışmamız; seçici kurul ve onların birinci derece yakınları dışında 18 yaş üstü tüm halkımıza, amatör / profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

Yarışmaya her fotoğrafçı, Aydın İl sınırları içinde çekilmiş, en fazla 4 (dört) adet Sayısal (Dijital) Renkli veya Siyah-Beyaz eserle katılabilir.

Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, mansiyon, özel ödül) almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren ve/veya bir kısmının kırpılmasıyla oluşturulan fotoğraflar ile renk değiştirme uygulanmış görüntüleri yarışmaya katılamaz. Aksine davranış kural ihlali sayılır. Fotoğrafın yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması katılım açısından engel değildir. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotografik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

HDR (High Dynamics Range) tekniği kullanılan fotoğraflar ile kolaj yarışma dışında tutulur. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), yarışmaya kabul edilmez. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.

Telif (kullanım hakkı) ise şu şekilde olacak:

Dereceye girerek ödül alan ve başarılı bulunan (mansiyon alan ve sergilenmeye değer görülen) fotoğraflar Aydın İl Kültür Müdürlüğü, Aydın Kültür ve Turizm Derneği, Didim Turizm Derneği arşivlerinde kalacaktır. Anılan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren hiçbir yer ve muhteva sınırı olmadan eser sahibinin ismi belirtilerek, bu üç paydaşın tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında kullanılabilir. Yine bu üç paydaş tarafından kitap olarak basılabilir. Eserlerin kullanım hakkı paydaşların yanında eser sahibine de ait olacaktır.

Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini beyan ve taahhüt ederler.

Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

Yarışma Fotoğrafları   ” tur.der09@gmail.com “   adresine gönderilecektir.

Yarışmacılar fotoğraflarını bu adrese göndermekle yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Katılımla birlikte yarışmacılar bu şartname hükümlerini okumuş ve kabul etmiş sayılır. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Sisteme yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırlanmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 150-300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 MB’den az olmamalı, 3 MB’yi de geçmemelidir.

Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar yarışma sonrası eser sahiplerinden orijinal boyutlarında ve yüksek çözünürlüklü haliyle istenecektir.

İsimlendirme:

  1. Sadece fotoğrafa isim verilmeyecek.
  2. Fotoğrafın isimlendirmesinde ç, ı, ğ, ö, ş, ü harfleri ve noktalama işaretleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi ( _ ) kullanılabilir.