Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan MÜBEV’e ziyaret - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:52

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan MÜBEV’e ziyaret

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan MÜBEV’e ziyaret
Son Güncelleme :

26 Mart 2021 - 19:52

446 views

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan MÜBEV’e ziyaret

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve yönetim kurulu üyeleri, Didim’in tarihine ve kültürüne ışık tutmak amacıyla, Hisar Mahallesi’ndeki binlerce yıllık tarihi Apollon Tapınağı karşısında yer alan Mübadele Anı ve Kültür Evi’ni (MÜBEV) ziyaret etti.

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve yönetim kurulunu, MÜBEV’i Didim’e kazandıran ve projenin yürütücüsü olan Didim Belediye Başkan Yardımcısı Öznur Gündoğdu tarafından karşılandı.

“Çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Başkan Yardımcısı Gündoğdu, “Kültür varlıklarımızın korunması ve aktarılması adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi ve nazik ziyaretlerin ötürü Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

“Emeği geçenlere kutlarız”

MÜBEV’de bulunan anı defterine yazı yazan Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, yazısında “Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu olarak yerinde inceleme kapsamında Yoran Mübadele Anı ve Kültür Evi’ni ziyaret ettik. Özgün şekilde bir dönemi tarihinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması adına hem evin restorasyonu hem de o dönemin tarım aletleri, giyim kuşamı gibi eşyaların sergilenmesi çok etkileyici. Kültür varlıklarının korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması adına emeği geçenlere kutlarız.” İfadelerine yer verdi.

 

 

 

%d blogcu bunu beğendi: