Aydın İl Koordinasyon Kurulu Video Konferans ile Toplantı Gerçekleştirdi - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:26

Aydın İl Koordinasyon Kurulu Video Konferans ile Toplantı Gerçekleştirdi

Aydın İl Koordinasyon Kurulu Video Konferans ile Toplantı Gerçekleştirdi
Son Güncelleme :

06 Nisan 2021 - 17:25

91 views

Aydın İl Koordinasyon Kurulu Video Konferans ile Toplantı Gerçekleştirdi

Aydın İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı 2. Dönem ( Ocak- Şubat-Mart) Değerlendirme toplantısı 5 Nisan 2021 Pazartesi saat 14.00′ de Video Konferans yöntemiyle yapıldı.
Toplantıya Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Yatırımcı Kuruluş Amirleri, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliğini ve sivil toplum kuruluşları il temsilcilikleri katılım göstermişlerdir.
Aydın Valisi Sayın Hüseyin AKSOY Başkanlığında gerçekleşen ve bilgilendirme yapılan toplantıda, çeşitli kamu ve yatırımcı kuruluşların, Aydın kenti dahilinde yatırım ve projeleri hakkında sunumlarını gerçekleştirmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem ÇERÇİOĞLU’nun ASKİ dahilinde belediye proje ve faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş olup gerekli kurumlarla görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir.
Jeoloji mühendisleri Odası Aydın İl Başkanı Hasan KURU Didim Sahası Yeraltısuları Havza Bazlı Koruma ve Sürdürülebilirlik Planlaması Yapılmasını İstedi.
Konuyla ilgili söz alan Hasan KURU;
Ülkemizde ve kentimizde yaşanan kuraklık, ve artan su ihtiyacı içme ve kullanma sularının büyük bir çoğunu yeraltından karşılayan Didim ilçesinde de artan nüfusuyla yakın gelecekte su sıkıntısı çekebileceği belirtilmiştir.
Kuru, DSİ 21. Bölge Müdürü’ ne Didim ilçesinde tarımsal, zirai faaliyetlerin ve turizm sektörüne bağlı büyük oranda nüfus artışlarının olduğu bu durumun su ihtiyacını ve sıkıntıları arttırdığı belirtilmiştir.
Didim sahasının yeraltısuları arama ve kullanma belgelerine kapalı olması, kontrolsüz ve kaçak su kuyuların açılmasına engel olmadığı belirtilmiştir. Bu durumun, yeraltından içme ve kullanma su ihtiyacını karşılayan Didim gibi kentlerde su varlığının, özellikle turizmden dolayı artan talebe bağlı olarak tehlikeye attığı belirtilmiştir.
Didim ve benzer duruma sahip kentlerimizde su ihtiyacının kontrollü bir şekilde ihtiyacı karşılayacak, sürdürülebilirliğin sağlanması, yeraltısuyu kullanımı ruhsatlandırılması ve kontrol mekanizması için havza bazlı çalışmaların olup olmadığı sorulmuştur.
Konuyla ilgili sayın bölge müdürü tarafından bilgi verilmiştir. Jeoloji Mühendisleri Odası İl Başkanı Hasan KURU tarafından sayın DSİ 21. Bölge Müdürüne teşekkür edilmiştir.

%d blogcu bunu beğendi: