Artık yasakları il yönetimleri belirlesin « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 21:33

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Artık yasakları il yönetimleri belirlesin

Artık yasakları il yönetimleri belirlesin
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 16:54

359 views

Artık yasakları il yönetimleri belirlesin

Her tarafta toplantı, her tarafta tatil eğlencesi ve kayak keyfi devam ediyor. Böyle bir uygulama ile bu pandemi bitmez. Bırakın işin ekonomik boyutunu. Birçok insan ekonomiden vazgeçti, yaşamak için çabalıyor. Ortada büyük bir belirsizlik yaşanıyor. Mesela ben salgının ilk görüldüğü aylarda yani birinci aşamasında güzel bir uygulama yapılmıştı. Bu uygulama Mayıs ayı boyunca sürdüğünü hatırlıyorum. Ülkemizde en çok yoğun olan 17 Büyük Şehir ile Zonguldak olmak üzere 18 il karantinaya alınmıştı. Bu uygulama ile, giriş ve çıkışlar tamamen kapatıldı. Daha sonra bakıldı ki, hastalık gerilemeye başlamış.

Gelelim şimdi günümüze. O tarihlerdekinin neredeyse üç katı hastalanma ile karşı karşıyayız. Alınan kararlara baktığımızda Anadolu şehirlerinden en küçüğü bile İstanbul ile aynı kefede uygulamaya alınıyor. Sağlık Bakanı sayın Koca’nın her akşamki açıklamalarını dinleyen biriyim. Bu açıklamalarda Nisan ayı ortalarında alınan karar ile 31 il için sokağa çıkma yasağı uygulandı. Daha sonra 7 il için yasaklar kaldırılarak 24 il için sokağa çıkma yasağı yani karantina uygulandı. 30-31 Mayıs günleri ise bu sayı 15 il olarak sınırlandırılmıştı. Bu karantina dönemlerinde bahsedilen iller karantinada uygulamaya girerken, diğer iller valiliklerin yetkisine bırakıldı. Olması da gereken budur.

Şimdi ise iş tamamen çığırından çıkmış halde. En yoğun iller hangisi zaten veriler elinizde. Bu verilere göre kapatın giriş çıkışı o şehirlerin bir hafta işi sıkı bir karantinaya alın. Yani işin sıkıntılı olmayan yerlerinde neden insanları bu denli kapatıyorsunuz anlamak güç geliyor.

En yoğun il neresi? İstanbul ise, bir hafta kapatın. Çalışanlara bir hafta ücretli izin verilsin, sıkıntı yaşayacak olan esnafa biner lira verilsin, bunun devlete maliyeti devede kulak olur diye düşünüyorum. Kapatacağınız toplam il sayısı olsa olsa 15 adedi geçmez diye düşünüyorum. Verin valilere yetkiyi onlar ilin durumuna göre kendi tedbirlerini kendileri uygulasınlar. Bir noktadan verilen emir ile milleti artık sıkmaya başladınız diye düşünüyorum. Sadece bu değil. 65 yaş ve üzeri insanlar koronadan değil, stresten, kas iskelet sisteminden, kalp damar hastalığından ölecekler. Bırakın bari de dışarıda nefes alarak yaşasınlar. Bu hakikaten büyük bir eziyet olmaya başladı. İnsan haklarına aykırı bir karar bu. Eğer benim yaşadığım şehirde sıkıntı fazla yoksa, müsaade edin, o şehirdeki vali nasıl ve ne şekilde uygulama yapacaksa uygulasın. İstanbul’da, Ankara’da, Karadeniz’deki bir ilin konumundan diğer illerin aynısı uygulamasından nasıl bir sıkıntı çıkabilir? Kapatın en zorunlu illerin giriş çıkışını. Bir hafta sonra koronayı tamamen kontrol altına alırsınız. Bu işi bilim adamlarına sorun onlar daha iyi söyleyecekler.