Artık nasiplenmek öz işimiz oldu « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 21:54

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Artık nasiplenmek öz işimiz oldu

Artık nasiplenmek öz işimiz oldu
Son Güncelleme :

25 Mayıs 2021 - 16:21

155 views

Artık nasiplenmek öz işimiz oldu

İşine gelen ağzını açınca ortaya yapılacak doğru iş kalmıyor. Ben yazmaktan üşendim, ilgililer daha parmak oynatmadılar. Hani diyorlar ya, ağzı olan konuşuyor diye. İşte bizde tam bu. Ağzı olan konuşuyor. Memleketin altı üstüne getirildi, kimsede ses yok. Memlekette ormanlar tüketildi ses yok. Güzelim ağaçlarımız, hepimizin oksijen deposu ormanlar bunca yazılanlara rağmen halen yok ediliyor kimsede ses yok. Çıt çıkmıyor. Daha durun hele. Kulp hazırlanmakta. Yaz ayları geliyor ve henüz yangınlar başlamadı. Umarım ben yanılgıdayım ama her seneki gördüklerimiz hayal değil. Yaşatılanlar hayalden de öte. Millet uykuda. Halen uyumaya devam ediyor.

Ben olsam, sadece ağaç katliamı değil, bir çiçeği bile koparana hapis cezası veririm. Onca hapishane yaptınız. Daha da yapılmaya müsait olan, ağaçlardan arındırılmış onca çölleşen arazimiz var. Ver yandaşa anında hapishane yapılır. Geçenlerde yeni Kanun Hükmünde Kararname diye düşündüğüm bir konu, resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş. Henüz kendisini görüp tanımadığım, hatta bu ülkenin belki de çoğunun müşerref olmadığı şakayık çiçeğini koparanlar için artık yüklü miktarda para cezası verilecekmiş. Şu işi bir de ağaçlar için yapsanız var ya, alnınızdan öpeceğim.

Memleketin üç tarafı deniz ama deniz ürünlerinin neredeyse biteceği zaman çok yakındır. Neden biliyor musunuz? Bence kimse bilmiyor. Bilenler ise sadece bu işten kasalarca para kazananlar. Denizlerde ürün neden olmadığını hep yazdık durduk. Deniz kirliliği olan bir yerde balık da bulamazsınız. Doğanın bir kuralı var. Temiz olan yerde canlılar yaşar. Sen bu temizliği koruyamazsan şayet ne bir balık, ne de deniz ürününü yakında göremezsiniz. Olmasa da olur demeyin. Bizim neredeyse yarımızdan küçük İskandinav ülkelerinde dünyaya gönderilen deniz mahsulleri var. Buradan dünya kadar para kazanıyorlar. Biz ise denizleri doğal yoldan temizleyen deniz patlıcanlarını göz göre göre yok ettiriyoruz ve denizlerimizi mahvediyoruz. Cezası var mı evet var. Bir deniz patlıcanı (Hıyarı) Japonya başta olmak üzere bir çok ülke tarafından aklımda kaldığı kadarıyla (Yanılabilirim) 10-12 dolar civarında. Tırlar dolusu denizden çıkarılan deniz patlıcanları kaçırılıyor beyler. Cezası evet var. On tanesi cezayı karşılayacak kadar bir para. Gerisi, gerisi hikaye. Hem de güzel hikaye. Adam bir tır dolusunu kaçırırken, keyif alıyor, işin ucu vatandaşa kirlilikle ve pahalı deniz ürünlerini alamamakla yansıyor. Bu mu reva. Şakayık çiçeğini belki ülkede sadece zenginler biliyordur. Koparılması yasak olunca onlara elbette yarayacak. Kim bilir bilmediğimiz neler var ortada. Deniz patlıcanı ise bütün milleti ilgilendiriyor. Her şeyde olduğu gibi acilen denizcilik bakanlığı kurulmazsa bu işten de ağaçlar gibi nasibimizi alacağız. Benden söylemesi.