Arabayı çalıştırmadan önce kaputa vur « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 02:03

Arabayı çalıştırmadan önce kaputa vur

Arabayı çalıştırmadan önce kaputa vur
Son Güncelleme :

19 Ocak 2021 - 15:18

640 views

Arabayı çalıştırmadan önce kaputa vur

Didim Hayvanları ve Doğayı Koruma Derneği (DİHAD),  sokakta yaşayan can dostlar için soğuk havada araba kaputlarının sığınak haline geldiğini hatırlatarak, araç sahiplerine “Arabayı çalıştırmadan öne kaputa vur” dedi.

Didim, soğuk havanın etkisine girerken, DİHAD’da sokaklarda yaşayan can dostlar için çağrıda bulunarak, sokak hayvanlarının da unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Araç sahiplerine çağrı

DİHAD, “Araç sahiplerine çağrımızdır. Havaların soğumaya başladığı bugünlerde, araçların herhangi bir yerini ısınmak amacıyla kullanmak isteyen hayvanların zarar görmemeleri için, araçlarınızı çalıştırmadan önce lütfen gerekli kontrollerinizi yapınız. Kış aylarında hayvanlar sığınacakları bir yer bulamadıkları ve kendilerini bizim gibi ifade etme şansları olmadığı için arabaların motor sıcaklığından dolayı kaputlara girebiliyorlar. Bu yüzden soğuk kış günlerinde sürücülerin, sabahları araçlarını çalıştırmadan önce muhakkak kaputa vurmaları gerektiğini söylüyoruz. Eğer geceden bir hayvan girdiyse kaputa, vurma sesiyle oradan çıkması için yapmalıyız bunu. Aksi takdirde ısınmak için geceden kaputa girmiş olan bir can dost, motorun çalışmasıyla parçalanarak hayatını kaybedebiliyor.”

Bir kap su bir kap mama

Kış aylarında hayvanların beslenmesinin önemli olduğunu belirten DİHAD, “Hayvanların, kış aylarında su ve yemek ihtiyaçları daha da artıyor. Her kış donarak ölen hayvanlara rastlıyoruz. O yüzden herkes evinde kalan yemek artıklarını ya da sokak hayvanları için alacağı mama ile suyu, düzenli olarak onlarla paylaşmalı. Herkes kendi sokağında ya da evinin önünde kaplara mama ve su koysa can dostlarımıza hayati bir yardımda bulunmuş oluruz” ifadelerini kullandı.