Apollon Tapınağı’nı koruyalım « Mavi Didim Gazetesi

13 Mayıs 2021 - 09:50

Apollon Tapınağı’nı koruyalım

Apollon Tapınağı’nı koruyalım
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 17:22

1.310 views

Apollon Tapınağı’nı koruyalım

Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak ünlenen ve güneş, ışık, müzik ile kehanet tanrısı Apollon adına yapılan tarihi Apollon Tapınağı’nın korunması için birlikte çalışma vurgusu yaptı. Şentürk, Apollon Tapınağı’nda oluşan beşeri zararları önlemek için “Kültürel ve tarihi değerlerimizi kaybetmemek için hep birlikte çalışmalar yapmalıyız.” dedi.

“Yarım saatlik iş için 4 yıl geçti”

Şentürk, Apollon Tapınağı’na akan sızıntısı ile ilgili açıklama yaparak “4 yıl boyunca Apollon Tapınağına su aktı. Suyun nereden aktığı belliydi. Almanya’dan arkeoloji ekibi geldi. Sismik araştırmalar yaptı. Aydın Büyükşehir Belediyesi de bu bölgede çalışmalar yaptı. 4 yıl süren çalışmaların sonucunda bizim basit bir çukurda bulduğumuz noktada akan su tespit edildi. Yarım saatlik yapılan çalışma sonrasında bu akan su kesildi. Yani yapılacak olan yarım saatlik iş için 4 yıl geçti.” ifadelerine yer verdi.

“Eserleri kaybetmeyle yüz yüzeyiz”

Şentürk, Apollon Tapınağında etrafında bulunan taşlara sprey boyla yazılan yazıların silinmediğini belirterek “Apollon Tapınağı’nın çevresinde de sıkıntılar var. Tapınağın etrafını saran taşların üzerinde sprey boyalarla yazılar yazılmış durumda. Bu çirkin görüntünün ortadan kalkacağı, yazıların silineceği söylendi ama halen duruyor. Tapınağın yanından geçen yol trafiğe kapanmadı. Resmi olarak yasaklanan yol, halen trafik akışına devam ediyor. Ve oradaki duvarlar ve tarihi kalıntılar her geçen gün zarar görmeye devam ediyor. Arabalardan çıkan egzoz gazları, yağmurla birleşince paslanmaya neden oluyor. Tapınak içerisinde ve çevresinde bulunan resimler ve tarihi eserler tamamen siyahlaşmaya başladı. Bundan 30 yıl önceki çektiğim fotoğraflarla şu an ki görüntüler arasında büyük ölçüde fark var. İlk olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı bu işe çözüm bulması lazım. Bu sıkıntılar giderilmedikçe 3 bin yıllık olan Apollon Tapınağı’nda ki eserleri kaybetmeyle yüz yüzeyiz. Kültürel ve tarihi değerlerimizi kaybetmemek için hep birlikte çalışmalar yapmalıyız.” dedi.