Apollon Tapınağı İçerisinde Yaşanan Su Sıkıntısı Çözüldü - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

22 Nisan 2021 - 02:03

Apollon Tapınağı İçerisinde Yaşanan Su Sıkıntısı Çözüldü

Apollon Tapınağı İçerisinde Yaşanan Su Sıkıntısı Çözüldü
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 17:26

1.264 views

Apollon Tapınağı İçerisinde Yaşanan Su Sıkıntısı Çözüldü

Apollon Tapınağı İçerisinde Yaşanan Su Sıkıntısı Çözüldü; Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri olarak ünlenen ve güneş, ışık, müzik ile kehanet tanrısı Apollon adına yapılan tarihi Apollon Tapınağı’nın su sıkıntısı çözüldü.

Tapınaktaki su sıkıntısı ile ilgili çalışmaları anlatan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, su sızıntısı yapan yerin çalışmalar sonucu düzeldiğini ve 10 gün içerisinde tapınaktaki suyun kuruyacağını belirtti.

Tapınak içerisindeki su sızıntısıyla ilgili, Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Didim Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, basına bilgi verdi.

“Su birikintisinin kurumasını bekliyoruz”

Apollon Tapınağı

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Umut Tuncer, bir süredir kaynağı bilinmeyen bir su sızıntısı ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek “Tapınaktaki sızan suyu analiz ettirdik ve doğal kaynak suyu olduğunu tespit ettik. Antik dönemde tapınaklar doğal su kaynaklarının etrafına kurulur, bu da tapınağın tarihin bir parçası olduğuna kanaat getirdik. Ancak s zaman içerisinde, bu suyun,  tapınakta yapısal hasar oluşturma riskini gözlemledik ve bu riski ortadan kaldırmaya karar verdik. ASKİ ekipleri ile çok kapsamlı bir çalışma yaptık. Su kaynağının sızıntı noktasını tespit ettik ve su sızıntısını ortadan kaldırmayı başardık. Bir hafta içerisinde tamamen su birikintisinin kurumasını bekliyoruz” dedi.

Apollon Tapınağı’nın çok önemli popüler bir destinasyon olduğunu belirten Tuncer, “Tapınağımızda yılda 100 bine yakın ziyaretçi ağırlıyoruz. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte su kaynaklarının devirlerinin yükselmesi maalesef istenmeyen bir görüntü oluşturuyordu. Bu görüntüden ve yapısal hasarın çıkma riskinden kurtulmuş olmak bizi çok sevindirdi.” dedi.

Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı Apollon Tapınağı

%d blogcu bunu beğendi: