Ankara Valiliğinin açtığı kapatma davasını, İstinaf Mahkemesi bozdu: Emekliler sendika kurabilir - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

27 Ocak 2021 - 00:15

Ankara Valiliğinin açtığı kapatma davasını, İstinaf Mahkemesi bozdu: Emekliler sendika kurabilir

Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 14:29

163 views
Ankara Valiliğinin açtığı kapatma davasını, İstinaf Mahkemesi bozdu: Emekliler sendika kurabilir

Ankara Valiliğinin açtığı kapatma davasını, İstinaf Mahkemesi bozdu: Emekliler sendika kurabilir

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen) Didim Şubesi, Ankara 34. İş Mahkemesinin, Tüm Emekli Sen hakkında Ankara Valiliğinin isteği üzerine açılan davada verdiği kapatma kararı Ankara Bölge Adliyesi 29. Hukuk Dairesi tarafından bozulduğunu duyurdu.

“Ne mutlu Tüm Emekli Senliyim Diyene”

Tüm Emekli Sen Didim Şubesi Basın Sözcüsü Erdem Özden konuyla ilgili “29. Hukuk Dairesi, Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa Sosyal Şartı gibi Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri esas alarak ve Anayasamızın 17. Maddesinde yer alan “herkes yaşama maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir” ilkesine dayanarak emeklilerin sendika kurabileceğine ve üye olabileceğine hükmetmiştir. Bu kararla birlikte 13.500.000 emeklinin sendikamıza üye olabilir, örgütlenebilir hale gelmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır.

Bu karar çok önemli hukuksal bir belge ve kazanım olmasının yanı sıra fiili ve meşru mücadelemizin de kazanımıdır.

Bu başarı şubelerimiz, temsilciliklerimiz ve üyelerimiz olarak her türlü eziyete, zahmete ve baskıya karşı, emeklilerin sendika kurma hakkının yasal güvenceye kavuşmasının mücadelesini vererek, sürdüren, genelde 25 yıldır, Tüm Emekli Sen olarak da yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğümüz fiili, meşru ve örgütlü mücadelenin de bu karar da önemli bir payı hatta birinci derecede payı vardır.

Bu nedenle siz yol arkadaşlarımıza, örgütlerimize, şube ve temsilciliklerimize, üyelerimize bir kez daha teşekkür ederiz ve bizlere destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür deriz.

Elde edilen kazanım dayanışma ile, örgütlü mücadele ile, hepimizin çabası ile kazanılmıştır.

Ne mutlu Tüm Emekli Senliyim Diyene, Yaşasın Dayanışma, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: