Adalet nerede acaba « Mavi Didim Gazetesi

17 Haziran 2021 - 20:46

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Adalet nerede acaba

Adalet nerede acaba
Son Güncelleme :

25 Nisan 2021 - 14:23

278 views

Adalet nerede acaba

Bu dünyada yaşamanın bir bedeli var. Bu bedelin en önemli kriteri, eşit ve adaletli yaşamak için gerekli olan donelerin sağlanmasıdır. Neresi eşit diye düşündüğümüzde, hiçbir şeyin eşit olmadığını görüyoruz. Geçim derdi eşit değil, yaşamak eşit değil, sağlık eşit değil, hava almak bile eşit değil. Sokağa çıkmak, izin almak, yaşa göre gezinmek, nefes almak, aşı olmak hepsi ve bir çoğu eşit değil. Bilim kurulu kapalı yer sakıncalı diyor, güvenlik açık havada gezenlere cezayı yazıyor. Görülen o ki, günümüzde insanların yaşam kalitelerindeki donelerin arayı çok fazla açtığının delilleri maalesef ortaya çıkıyor. Bakıldığında bunu herkes görebilir. Görmek için ise, siyah beyaz, zengin fakir, iktidar yanlısı muhalefet yanlısı, dinlisi dinsizi, yerlisi yabancısı gibi ayrıma hiç gerek yok. Herkesin eşit ve adilane bir düzeyde yaşamasının sağlanması lazım.

Dünyada bu güne kadar yaşanmamış bir sağlık mücadelesi ile karşı karşıya kaldık. Öncesinden bulaşıcı hastalığın geldiği ve günümüze kadar olan dönemde görüldüğü üzere, yaşam kalitesindeki ara her gün daha fazla arasının açıldığını ülkede yaşayan herkes, siyasi görüşü ne olursa olsun bilgisi dahilinde olduğunu sanıyorum.

Ben insanların para kazanımına karşı asla değilim. Her kimse aynı görüştedir. Birileri lüks otellerin kapılarını ardına kadar açacak ve içerisinde mesafe maske kurallarını takmayacak, dağın başında dağ kurallarını işletecek, diğer tarafta ise yoğun sıkıntısı olmayan yerleşimlerde bile hala izin verilmeyip borç üstüne borçlanarak sıkıntılı günler yaşayan esnafları göreceğiz. Kazanan daha çok kazansın. Kimsenin gözü yok. Adaletli ve herkese eşit bir yaklaşımla kazanılsın. Kontrollü bir şekilde her esnafa bu güzellik sağlanmalı ve kontroller arttırılarak herkesin uyması sağlanıp artık para kazanmalarının yolu açılması gerekir. Yoksa bu adaletsizlikten çoğu kişinin ocağına incir ağacı dikilecek.

Aynı adaleti yaş sınırında da görmek lazım. En çok kendisini kollayan ve kurallara uyan yaş grubu, herkesin bildiği gibi, 65 yaş ve üzeri olmasına rağmen, kafalarını camdan dışarıya çıkaramaz oldular. Geri kalan yaş grubuna bakarsanız sokaklarda sarmaş dolaş, kural ve mesafe tanımadan sokakları dolduruyor, onlar bulaştırmıyor, 65 ve üzerindekiler bulaştırıyor fikri adaletin henüz yaşa göre değiştiğini gösteriyor. Bu hem kişilerin insan haklarına saygıyı yitiriyor, hem de büyük bir adaletsizliği ortaya koyuyor. Ben şu an yaşadığım şehir için söyleyeyim. Devletin takibinde bulunan “Hayat eve sığar” konumundan baktığımda, yaşadığım yerde yaklaşık bir aydır kırmızı yer olmadığı halde, neden hala evde cezamızı çekiyoruz anlamakta güçlük çekmekteyim. Bunun adı tecrit mi, mobing mi yoksa ne isimdeyse anlayamıyorum. Gerçekten yazık doğrusu.