Açın artık şu hıfzıssıhhayı « Mavi Didim Gazetesi

21 Haziran 2021 - 23:17

Erol Yıldız

Erol Yıldız

Açın artık şu hıfzıssıhhayı

Açın artık şu hıfzıssıhhayı
Son Güncelleme :

24 Ocak 2021 - 13:55

512 views

Açın artık şu hıfzıssıhhayı

Aşının da torpili sonunda oldu ya ben ne diyeyim size. Şaka demiyorum. Sırası gelene aşı olacak ama sırası gelmeyene neden yapılıyor. O kişinin bizden ne farkı var diye söylemeye bilmem gerek var mı? İkilemin en çok yaşandığı bir ülke olup çıktık. Kendimden örnek vereyim. Ben 65 yaşındayım. Devletin bana verdiği e devlet programına girdiğimde aynen şu sözler yazılı. Risk hastasısınız. Tamam da ben eğer risk hastasıysam, devletin sağlık birimleri beni acilen takibe alarak bana gerekli sağlığımı sağlamak zorunda. Ben bir köpek ısırdığında polis zoruyla beni takip eden devlet, neden aşı konusunda davet etmiyor.

Elimizde para var. Sakın ha kimse yok demesin. Sıkıntı var demesin. Bizim kasamız tamtakır hiç demesin. Onca kişilere para bulunan bir yerde, bazı kişilerin vergilerinin iptal edilmesi gerçekleşen bir yerde, para yok diyene ben itiraz ederim. Paramız var. Kullanımı yanlış bir paramız var.

Dış devletlerden bile nasıl alım yapacağımızı unuttuk. Ortada bir ölümcül hastalık var. Bunun herkes bilincinde. Ben risk altındayım. Ondan sonra beni evden çıkarma. Hapis et. Daha sonra bana aşıyı geciktir ve beni aşılatma. Yok böyle bir olasılık.

Dışarıya on ay gibi bir zamanda alacağın aşıyı bile belirlemezken, temini elbette zor olacaktır. O aşıların gelmesi güçlükle sağlanacaktır. Peki hiçbir kimsenin aklına geliyor mu? Bu ülkede dünyanın ilk aşılarının hazırlanarak hem de her yere destek veren bir kurumun kapatıldığını. Ne anlamla kapatıldı. Neden kapatıldı ve halen neden iki dudak arasında bu işe başlıyoruz artık denilmiyor. Bugün aşı üretimine başlansa, dışarıdan gelecek olan aşıdan önce biz aşılarımızı kendimiz üretecek güçteyiz. Buna itirazı olan varsa, ben sokakta herkesin huzurunda özür dileyeceğim.

Dışa harcayacağımız onca bedel ile aşıyı getirteceğimize, şimdiye kadar geçen sürede hem de o paranın belki de yok denilecek kadar azına bu işi çözerdik. Bu iş için gerekli kaliteli ve de işi bilen bir çok bilim insanı bugün ülkemizde var. Bilim insanı mevcut, laboratuvar mevcut, akıl ve fikir mevcut biz hala dışarıdan aşı bekliyoruz. Üstelik de hakkımız farklı insanlara giderek. Yanılıyorsam beni ikna ediniz.