65 yaş için yeni bir ceza daha « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 08:49
Erol Yıldız

Erol Yıldız

Erol Yıldız

65 yaş için yeni bir ceza daha

65 yaş için yeni bir ceza daha
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 16:45

209 views

65 yaş için yeni bir ceza daha

Bu nasıl bir düşüncedir anlamak mümkün değil. Neredeyse covid19 ölümcül vakasını bizler bulaştırdık gibi bir denmediği kaldı. Millet sokakta neredeyse birbirinin eli cebinde dolaşırken, onlar yaşamın keyfini sürüyorlar. 65 ve üzeri yaştakiler adeta mahkum edildiler. Kafamızı camdan dışarı çıkarmak bir yana, perdenin arkasından bile bakmayı yakında yasaklayacaklar.

Yine piyangonun en sağlıklı kesime vurduğu bariz belli olmuş durumda. Yazıyoruz da bu dilden kim ne anlıyor orası meçhul. 65 yaş ve üzerine madem dışarıya çıkarmayacaktınız neden aşı yaptırdınız? Aşı şayet korumayacaksa, neden yaptırdınız? Koruyacaksa şayet herkesin dışarıda olduğu bir zamanda biz neden çıkamıyoruz? Böyle bir mantık için açıklama bekliyorum.

Yaşlı annemi her gün bir saat kadar yürütüyorum. Saat 10.00 ile 14.00 arasında görüş günümüz olduğundan, mecburen zorunlu askerlik nedeniyle erken kalkıyoruz. Bırakın da bari yasak varken bir parça uyuyalım ve dinlenelim. Yok kardeşim biz size bu güne kadar çekmediğimizi çektireceğiz yemini yapılmış sanki. Biri ortaya bir şey koymuş ama kendileri de inanmıyor. Yeter be ama millet evinde kalmaktan kafayı sıyıracak az kaldı. Saat 10.00 dan 11.00 kadar annemi gezdirme işimi ancak yapıyorum. Resmi bir işim veya bankaya bizzat gitmem gereken bir konuysa, hatta bazen elektrik kurumu, belediye gibi işim olursa 11.00 den sonra onu halletmem gerekiyor. Ülkemiz standartlarında bir saatte bunu yapmak deveyi hendek atlatmak gibi bir sıkıntı. Geriye kalıyor, milletin yemek saatine. 12.00 ile 14.00 arası sizin olsun beyler. O saatler içinde bizim bir halt yememiz mümkün değil.

Caddeler çok kalabalık oluyor diye annemi çevredeki yan mahallelerde gezdiriyorum. Bu sefer en az on kişiyi ikaz etmek zorunda kalıyorum. Başıma bir şey gelirse sorumlusu güvenlik güçleridir. Bu sıkıntıyı gördüğümde ana caddede gezinti yapan görevlilere durumu izah ediyorum. “Kardeşim burada dolaşmak bir netice vermiyor. Sizin burada olduğunuzu bilenler temkinli hareket ederek maskeli dolaşıyorlar. Siz dışarıdaki caddelere bir bakın. Orada hem çok sayıda devlet bütçesine destek verebilirsiniz” dediğimde bu adam ne şamatacı diye güldüklerini gördüm. Memlekette covid19’u yayanlar ve ülkeyi bu duruma getirenler ile beni bir tutamazsınız. Bırakın da artık şu hayatımızda rahat bir nefes alalım. 65 yaş ve üzeri kadar kendisini koruyan, başkalarına bulaşmasın diye çırpınan, gerçekten korunmadan başka bir şey düşünmeyen, bunun yanında aşısını bile esirgediğiniz bir toplum olduğumuzu artık kanıtladık. Bitsin artık bu ceza.