3 Y « Mavi Didim Gazetesi

15 Mayıs 2021 - 08:43

3 Y

3 Y
Son Güncelleme :

21 Şubat 2021 - 11:07

612 views

 3 Y

 Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş felsefesi,  Cumhuriyet ilan edildiğinde Parlamenter Demokrasi  3 Y prensibiyle kurulmuştur  ve bu 3Y Cumhuriyetin güvencesiydi.

3 Y demek,

YASAMA,

YÜRÜTME

Ve  YARGI erklerinden oluşmaktadır.

Parlamenter demokrasimizin olmazsa olmazı  Yasama erkini elinde bulunduran Parlamentodur.

Parlamento demek YASAMA gücü demektir.

Milli iradenin tecelli ettiği yerdir

Yani Halkın kendi kendine yönetmesi,  kendini temsil eden Vekilleri eliyle karar vermesi ve bu vekillerin oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisidir.

Bu meclis için Yasama gücünü elinde tutan Millet adına karar veren ve bu kararı  Millet iradesini temsil eden  vekiller eliyle yürütmesidir.

Bu vekiller, ülkenin yönetilmesi için gerekli tüm yasaları çıkarttır, bu yasaların uygulanmasını   sağlar  ve denetler.

Bu yasama içinden Yürütme organı olan İCRA organı görevi yapan hükümeti oluşturur, bu hükümet eliyle de Devlet yönetilir, Halka hizmet ilk elden bu hükümet eliyle yapılır.

Yargı ise Yasamanın çıkarttığı yasaları ve ANAYASA güvencesindeki  Hukuk ve Adalet sisteminin omurgasını kurar ve yargı Yüce TÜRK Milleti adına karar verir.

Cumhuriyet, bütün bunlar  3 Y sisteminde yapılarak parlamenter Demokrasi içinde, Hukuk Devleti  ilkeleriyle halkın kendi kendini yönetme sisteminin adıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2017 yılının 16 Nisanına kadar böyleydi ve ağır aksak da olsa böyle bir yönetim biçimiyle yönetilirdi ve yönetildi

Ta ki AKP iktidarında tek parti yönetiminin sistemi ve çıkarları doğrultusunda tarafsız ve bağımsız olması gereken ve Devleti temsil eden Cumhurbaşkanlığını hükümet başkanı  gibi kullanılmasına kılıf hazırlamak için destekçisi MHP ‘nin istemi ile Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında bir REJİM  tesis edildi ve 16  Nisan referandumu ile tek kişi yönetimine dönüştürüldü, buna Muhalefet partileri de alet edildi ve ortak edildi. 93 yıllık Cumhuriyet Yönetimine son verilerek TEK Kişi yönetimi olan şu anki yönetim biçimine geçildi.

İşte tam da bu noktada tüm devlet , YASAM, YÜRÜTME ve YARGI   tek kişinin emrine geçmiş oldu,

Böylece Cumhuriyet’in 3 Y ‘si  devreden çıkartıldı

Bütün bunlar AKP iktidarının 19 yıllık iktidarı döneminde yaşandı. Ha burada bir başka 3 Y’den de bahsetmeden geçemeyeceğim,

AKP’nin  kuruluşunda ortaya koyduğu  bir başka  3 Y vardı,

YOKSULLUK, YOLSUZLUK ve  YASAKLARI  ortadan kaldırmaktı  amaçları

Ne yazık ki kuruluş felsefesindeki bu 3 Y “Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasakları”  unutmuş vaziyetteler ve bunları unuttuğu içinde ülke bu günleri yaşamaktadır.

Burada büyük insan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bir sözünü dile getirmeden  yazımı bitirmeyeceğim.

Bir gün GAZİ’ ye  demişler ki paşam “Cumhurbaşkanını Halka seçtirelim”

Gazinin cevabı ise aynen şöyle olmuş,

“…ya o seçilen kişi beni Halk seçti, ben icranın başı olacağım der de, parlamentoyu devre dışı bırakırsa ne yapacaksınız, millet iradesi” derse ne diyeceksiniz diye  cevaplamıştır.

İleriye görme bu olsa gerek,

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK askeri dehasının yanında da bir siyasi deha imiş…