xvideos spankbang watchfreepornsex foxporn pornsam pornfxx porn110

150 yıllık Ortodoks Kilisesinde restorasyon çalışması yapılacak - Mavi Didim GazetesiMavi Didim Gazetesi

24 Temmuz 2021 - 20:55

150 yıllık Ortodoks Kilisesinde restorasyon çalışması yapılacak

150 yıllık Ortodoks Kilisesinde restorasyon çalışması yapılacak
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 17:24

1.785 views

150 yıllık Ortodoks Kilisesinde restorasyon çalışması yapılacak

Akbük Mahallesinde bulunan Ortodoks kilisesinin kapılarına örülen duvarlar Aydın İl Kültür Müdürlüğü tarafından gerçekleşen çalışmalar sonucunda yıkıldı.

Aydın Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Didim Kaymakamı Halil Avşar, Aydın İl Kültür Müdürü Mehmet Umut Tuncer, Milet Müze Müdürü Baran Aydın ve Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Akbük’de bulunan kiliseyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

“Adli süreç devam ediyor”

Akbük’de bulunan Kilise ile ilgili bilgi veren Aydın İl Kültür Müdürü Mehmet Umut Tuncer, yaklaşık 150 yıllık tarihe sahip, önemli bir yapı olduğunu belirterek “Geçtiğimiz günlerde kilisenin giriş kapılarında tahribat yapıldığını tespit ettik. Kim tarafından yapıldığı belli olmayan bu tahribatla ilgili soruşturma yapması için konuyu adli makamlara taşımıştık. Adli süreç devam ediyor. Yine geçtiğimiz günlerde Didim Belediyesi ekipleri tarafından söz konusu tahribat ortadan kaldırıldı. Girişler eski haline getirildi. Bu bölgenin Didim turizmine nasıl katma değer yaratabileceği konusunda hem Didim Kaymakamlığı hem de sivil toplum örgütleri ile Valiliğimiz bünyesinde bir çalışma yürütüyoruz. Bölgeyi ve yapıyı Didim turizmine kazandırmak noktasında bazı fikirlerimiz var. Kısa zamanda restorasyon projesi ile çok güzel bir sonuç elde etmeyi düşünüyoruz.

“En güzel çalışmaların yapılacağından hiç şüphemiz yok”

Tuncer, 150 yıllık Ortodoks kilisesi olan yapı için, çevredeki Ortodokslarla iletişim kurmayı sağlayacaklarını ifade ederek “Böyle bir ihtiyaç olursa bölgeyi kilise olarak da değerlendirilebilecek bir yapı. Fakat şu haliyle Kültür ve Turizm Bakanlığımıza tahsis edilmiş bir kültür yapısı olarak mevcut. İkinci bir alternatif olmazsa Milet müzesinin küçük bir butik şubesi olarak da değerlendirilmesi söz konusu. Henüz kesin karara bağlanmış hususlar değil. Ancak temel niyet Didim turizmine bu yapının kazandırılması ve yapının tekrar güncel haliyle tarihi yeniden canlandırılmasında çalışmalarının devam ettirilmesidir. Kültür yapılarında restorasyon, titizlikle hazırlanmış projelerin, titizlikle uygulanması sonucunda ancak gerçekleştirilebilir. Bunun için akredite edilmiş mimarlarımız ve müteahhit firmalar var. Bu noktada en güzel çalışmaların yapılacağından hiç şüphemiz yok.” dedi.