7 – 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler haftası « Mavi Didim Gazetesi

25 Haziran 2021 - 00:59

7 – 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler haftası

7 – 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler haftası
Son Güncelleme :

07 Ocak 2021 - 11:19

185 views

7 – 14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler haftası

 

7 – 14 Ocak Görme Engelliler Beyaz Baston haftası olarak bilinmektedir . Beyaz baston görme yetersizliği olan bireylerin yürürken vücutlarının önünde tutarak zemine hafifçe dokundurdukları bir araçtır. Bastondan gelen dokunsal ve ses uyaranları, kişinin önündeki engellerden önceden haberdar olmasını sağlar. Görme engelli bireylerin güvenli biçimde hareket edebilmesi için baston kullanmaları çok önemlidir.
Günümüzde bağımsız hareketi kolaylaştıracak birçok elektronik araç da geliştirilmiştir. Ses dalgaları yoluyla yürünen yol üzerindeki engellerden kişiyi haberdar eden lazerli bastonlar, standart bastona tutturulan lazer araçları bunlar arasında sayılabilir. Elektronik bağımsız hareket araçları çok küçük yaşta kullanılmaya başlanarak, bireyin çevreden daha çok bilgi almasını ve bağımsız olmasını sağlayabilir. Bu araçların dezavantajları arasında pahalı olmaları, uzun bir eğitim gerektirmeleri ve farklı hava koşullarında problem yaratma ihtimalleri vardır.
İyi yönelim ve bağımsız hareket becerilerine sahip olmanın görme yetersizliği olan birey üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Bağımsız olarak hareket edebilen birey daha çok fiziksel ve sosyal beceri geliştirecek ve hareket etmek için sürekli başkalarına bağımlı olan bir bireye göre daha kendine güvenli olacaktır. Bağımsız hareket becerilerine sahip olmak, görme yetersizliği olan bireyin iş bulması ve bağımsız yaşamasını da kolaylaştıracaktır.

Bayram Özen Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı.