Ziraat Odası Başkanı Gökdemir Olivtech Fuarını Değerlendirdi


Bu yıl 8. si gerçekleşen Olivtech 2018 "Gurme İzmir" zeytin, zeytinyağı, süt ürünleri, şarap ve teknolojileri fuarına Didim’den 120 çiftçi ile katılan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir  fuarı değe

 Paylaş


Bu yıl 8. si gerçekleşen Olivtech 2018 "Gurme İzmir" zeytin, zeytinyağı, süt ürünleri, şarap ve teknolojileri fuarına Didim’den 120 çiftçi ile katılan Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir fuarı değerlendirdi.
Gökdemir: “8. Olivtech 2018 "Gurme İzmir" Zeytin, Zeytinyağı, Süt Ürünleri, Şarap ve Teknolojileri Fuarında markalı zeytin üretimi ile zeytinyağı, zeytinyağlı sabun ürünlerinin yapımındaki teknolojik yenilikleri birinci elden bilgiler aldılar.
Didim heyetinde çok sayıda kadın çiftçinin olması zeytin yetiştiriciliği ve Zeytin yağı üretimi işinin artık tüm aile bireyleri tarafından geçim kapısı olarak görülmesinin bir işareti olarak anlaşılmalıdır ve Didim’de bu konuda güzel gelişmelerin olacağı anlamına geliyor” dedi.
“Ülkemizde kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin artması için zeytinyağı markalarının da artması gerekiyor”
Didim Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Gökdemir değerlendirmesinde; “Türkiye'de kişi başına düşen zeytinyağı tüketiminin ve zeytinyağı markalarının daha da arttırılması gerektiğini ”de belirtti ve zeytinyağı üreticisi beş büyük ülke içinde yer almamıza rağmen, diğer üretici ülkelerle karşılaştırıldığında, halen kişi başına tüketim miktarı 1,5 -2 kg gibi son derece düşük seviyededir. Bu rakam bazı ülkelerde ortalama 22 kg'a ulaşmaktadır. Tüketiciler bilinçlendirildiği takdirde hem tüketim arttırılabilir, hem de tağşiş bir nebze de olsa azalabilir edilebilir. Amacımız bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturarak, ülkemizde düşük olan zeytinyağı tüketiminin arttırılması için özel çalışmalar yapılması gerekir” dedi.
Fuarın 4 bölüm halinde yapıldığını, Didim’den giden çiftçilerinde ağırlıklı olarak Zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretim teknolojileri hakkında bilgi edindiklerini, Süt ve süt ürünlerinde teknolojide gelinen durumu öğrendiklerini ve her türlü ürün yetiştiriciliğinde rekoltesi yüksek organik üretim konusunda bilgiler aldıklarını söyledi ve şarap yapımı ve teknolojisi bölümünün Didim’de üzüm yetiştiriciliğin henüz istenilen seviyede olmamasından dolayı heyet tarafından çok ilgi çekmediğini de söyledi.
Başkan Gökdemir: “bu tüp fuarlar üreticinin geleneksel yöntemler dışında kendi kapasitelerine uygun teknolojik yenilikler hakkında bilgi alarak planlama yapabilmelerini düşündürüyor. Özellikle kadın çiftçilerin teknolojik malzemelere ilgi göstermesi bir kez daha Didim’de zeytinciliğin gelişeceğinin işareti olarak görülmesi” değerlendirmesi de yaptı.


Bu, yıl, 8., si, gerçekleşen, Olivtech, 20