Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Zamana Direnen Yorgancı Himmet Ünal

  • 27 Haziran 2018 Çarşamba


Motif yorgancılığı yapan mesleğinin Didim’deki tek örneği olması açısından geleneksel el sanatları üretmeye devam eden yorgan ustası Himmet Ünal ile sohbet ettik. Yaklaşık 40 yıl önce çırak olarak mesleğe başlayan Ünal Aydın’ın çeşitli yerlerinde çalıştıktan sonra Didim’e yerleşerek burada mesleğini sürdürüyor. Yeni Mahalle Atatürk Bulvarı’nda hizmet veren esnafımız her ne kadar teknolojinin gelişmesiyle unutulmaya yüz tutmuş gibi görünse de el emeği göz nuru ürünlerini üreterek zamana karşı direniyor.

Farklı motiflerin yorgan üzerinde yoğun olarak kullanıldığı mesleklerden olan yorgancılık, geleneksel el sanatları ürünü olup, günümüzde popüler ürünler tercih edilerek bu meslek gölgede bırakılsa da el yapımı yastık,yorgan ve döşek yapılan düğünlerde geleneğe bağlı olan insanların çeyiz setlerinde olmazsa olmazı olarak aklımızda yer ediniyor…
Bu İşi Neden Tercih Ettiniz?
Eskiden her şey pamukla dönüyordu. O zaman sürüm çoktu yataklar, yorganlar ve çeyizler pamuktan oluyordu. Bu ürünlere talep fazla olduğu için çırak çok aranıyordu. Bu meslek kolunda işçiye fazla ihtiyaç duyulduğu için ben de tercih etmişim o zaman kendimi bu alandan geliştirerek ilerledim.
Ürünlerinizin Yününü Nerden Temin Ediyorsunuz?
Bazen müşterilerim kendisi getiriyor yapacağım yorganda onu kullanmamı istiyor. Bazen de iç bölgelerden buraya yün ve pamuk getirenler oluyor onlardan satın alarak bu şekilde temin etmiş oluyorum.
Mesleğinizin Zorluklarından Söz Eder misiniz Biraz?
Mesleğimin en büyük zorluğu toz, toz olduğu zaman kimse burada duramaz işi yaparken iyi korunmak lazım, insan sağlığı açısından da çok ciddi problemlere yol açabiliyor aynı zamanda bu nedenle bizi en çok zorlayan mesele bu.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor Mu?
Yetiyor, eğer geçimimi sağlama derdi açısından soruyorsan yeterli oluyor; ama başkalarına özenerek daha fazla kazanmak istiyorum dersem yetmez. Aza kanaat ettikten sonra yetiyor bence.
Esnaf Odası’nın Uygulamaları Sizi Memnun Ediyor mu?
Şuanda iyi çalışıyorlar, düğün salonu vaadinde bulundular onun yer sorunu var bulurlar mı, bulamazlar mı? Onu da ilerleyen süreçlerde göreceğiz.
Hitap Ettiğiniz Belli Bir Müşteri Kitleniz Var mı?
Burada her çevreyle iş yaparız bunun içinde yerli de var yabancı da; eskiden çeyiz için ürünlerimiz çok alınırdı; ancak şimdilerde üretilen yaylı yataklar nedeniyle talepler giderek azalıyor.
Mesleğinizin Sevmediğiniz Tarafları Var Mı?
Sevmediğin işi yapamazsın, o yüzden işimin sevmediğim tarafı yok zorlukları var anlattığım gibi tozu ancak bu mesleğimi sevmemi engellemiyor.
Didim Belediyesinin Çalışmalarını Nasıl Görüyürsunuz?
Didim belediyesi güzel çalışıyor bence ama eksiklikleri de var mesela parklara çiçek dikiyorlar; ama bu çiçekleri sulama konusunda bir yöntem geliştirmemişler sanırım. Kışın sulamaya pek ihtiyaç duyulamayabilir; fakat yazın kuruyup gidiyor. Başka bir sorun ise, Şoförler Odası mı ilgileniyor belediye mi ilgileniyor bilmiyorum ama Söke –Didim arası otobüsler kışın saat 8’de çıkıp geliyorlar. Bunu bir türlü düzene koymadılar. Bütün ilçeler için geçerlidir en son arabalar 10:30’dan önce kalkmaz; ama buradakiler saat 8’de çıkıp geliyorlar müşteri yok diye, bu da bizi mağdur eden başka bir durum.
Turizm Sezonunun Kısa Dönemli Olması Sizi de etkiliyor mu?
Tabiki etkiliyor, bizim biraz zincirleme gibi bir şey aslında diğer esnaflarda benden yastık, yorgan alıp satıyor. Burada yaz döneminde nüfus arttıkça talep de artıyor. Yoğunluk olmayınca da kimse yaptırmıyor.
Didim’i Kısa Dönemden Kurtarmak İçin Neler Yapılabilir Sizce?
Didim’i kısa dönemden kurtarmak için Kuşadası ve Bodrum gibi yerleri göz önüne alıyorlar; ama oralar köklü sistem iyice oturmuş. Buranın uzun süreli olabilmesi çok zor. Sosyal aktivite eksikliği var burda gidebileceğin yerler çok azdır ya da hiç yoktur.
Son Olarak Mesleğinizle ilgili Özel Bir şey Söylemek İster misiniz?
Bizim meslekte hile yapanlar oluyor tabiki buralarda fazla yok; ama genel olarak yapılan bir şeydir, mesela müşteri kendi yününü getiriyor yorgan, yastık ya da yatak yaptırmak için hile yapanlar o yünü alıp, onlara yaptıkları ürünlerin içine başka yün koyuyor tabi müşterinin açıp görme şansı yok daha sonra ise bu yünleri başka ürünlerde kullanarak çok yüksek fiyata satanlar var. Bunu yapmasınlar, bu etik bir durum değil.