Ferhan Ercan

Tüm Yazıları


Yurtseverlik...

  • 22 Haziran 2018 Cuma


Yurtseverlik, sorumluluk bilinci taşımak anlamına gelir. Bu sorumluluk birey merkezli olup,yakından uzağa doğru yelpaze gibi açılır. Kendisini, yakınlarını, yurttaşlarını ve yurdunun tüm değerlerini benimsemek, korumak ve sevmek yurtseverliktir.
Yurtseverlik duyarlı olmaktır ve adil bölüşümün gereklerini yerine getirmektir. Ülke varlıkları dendiğinde; canlı ve cansızlarla birlikte maddi ve manevi varlıkların bütünü kastedilir. Aynı zamanda yurtseverlik, dünya insanlık ailesinin bilinçli ve sorumlu bir bireyi olduğunun bilincinde olmaktır. Bu bilinç; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen çağdaş bir insani yaklaşımdır. Doğadaki varlıkların(canlı ve cansız) var olma ve yaşama hakkını gözetmektir. Yurtseverlik ve varlık bilinci bunu gerektirir. Yaşamın olmazsa olmazı olan kültürün titizlikle korunması aynı kapsamda değerlendirilmelidir.
Normal bir ülkede, ülkenin normal yöneticileri, hiçbir şekilde ülke varlıklarını ve kaynaklarını elden çıkarmaz. Halkın refahına daha fazla katkıda bulunmak için eldeki bazı varlıklar, ulusal çıkarlar gözetilerek satılabilir. Böyle bir işlemden sonra insanların yaşamlarına daha fazla katkılar sunacak yeni tesisler kurulur ise yararlı bir iş yapılmış olur. Eğer çok önemli işletmeler ve kaynaklar elden çıkarılmış ve yerine yeni yatırımlar yapılmamış ise bu eylem yurtseverlik açısından soruşturulur. Bu soruşturma çerçevesinde haklı ve tutarlı sorular gündeme gelir. İlk can alıcı soru şu: Varlıkların el değiştirmesinden kimler nasıl yararlanmıştır? Satışlardan elde edilen gelirler(70 milyar dolar) nerelere harcandı? Beton ekonomisi ile birlikte tüketim ekonomisi ülkeye hangi yararları sağlamıştır? Mega projeler ülkenin öncelikli sorunlarından mıdır? Mega projeler kimlere yarar sağlamıştır? İhale yasası 187 ayda 186 kez neden değiştirildi. Dış çevrelerden alınan 320 milyar dolarlık borç nerelere harcandı?Özelleştirmeler, dışarıdan alınan borçlarla birlikte 2003, 2007 tarihleri arasında toplanan vergiler 2,5 trilyon dolardır. Bu paralar nereye gitti? Bu soruları artırmak mümkündür. Büyük olasılıkla sorulan her soru yurtseverlik duygularıyla sorulmaktadır.
Her özgür birey bu sorulara kendi sorularını da ekleyerek yanıtlar bulmaya çalışır ise, yurtseverliğini harekete geçirmiş olur. Bu yazımı bitirirken, Ahmet Yıldız’ın Birgün Pazar ekinde aktardığı anekdotu okurlarımla paylaşmak istiyorum:
“Daryus Şayegan’ın “Yaralı Bilinç” adlı kitabında yer alan bir anekdot oluyor: Yıllarca ülkesinden uzak kalmış bir adam, İran’a döndüğünde ülkesine kavuşmanın heyecanı içindedir. Evine gitmek için Tahran Havaalanı’nda bir taksiye biner. Yarı yolda şoföre, ilk tütüncüde durmasını söyler. Şoför sorar:
“Tütüncüde ne yapacaksınız beyim?”

“Sigaram kalmamış... İki paket sigara alacağım.”

“Alamazsın beyim, sigarayı artık camide satıyorlar!”

“Camide mi satıyorlar? Yahu, cami Allah’ın evidir, oraya ibadet etmeye gidilmez mi?”

“Hayır beyim! İbadet etmek için artık üniversiteye gidiliyor.”

“Peki, o zaman eğitim nerede yapılıyor?”

“Eğitim hapiste yapılıyor beyim!”

“Hapiste hırsızlar, soyguncular yok mu?”

“Onlar artık mecliste beyim!”