Musa Dinç

Tüm Yazıları


Yüreğimden Damıtılanlar XVIII

  • 01 Mayıs 2018 Salı


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar


Güven Bunalımı
*Kaypaklık, tutarsızlık, yozlaşma ve de-jenerasyon saatte 120 km. hızla gidiyor. Yakalayabilene aşk olsun. Böyle ortamlarda bile, özünü koruya bilene ne mutlu.
* Ne yazık ki; ” Karşılıklı Güven,” tama yakın bir zemin yaşıyoruz.
***
*İşsizlik yüzünden bunalıma girip ve intihardan başka umar yol bulamayan çaresiz gençliğin İntiharına sebep olanlar; gece yatarken rahat, huzur içinde başını yastığa koyup uyuyabiliyorlar mı, vicdan ve merhamet konumları ne âlemde?
***
Yerli ve Milli Umre
Yerli ve milli düşünen Umre Müteşebbis Acentesi, sevabın en büyüğünü işlemiştir ve ödül almayı da hak etmiştir.
Urfa / Balıklı göl = Yeni Umre Parkuru.
2. Alternatif Umre Parkuru: Diyarbakır Hz. Süleyman Camisi ve Sahabeleri
Umre Ekibi; Ş.Urfa'daki konfordan kesinlikle memnun ayrılacaktır: " Sıra geceler, çiğköfte, patlıcanlı kebap, lahmacun ziyafeti… "
Korkarım ki yerli ve milli Umre Parkuru için Ş.Urfa ve Diyarbakır rekabeti başlayacak
Diyarbakır’da; Hz. Zülküf Makamı Ergani'de, Hz. İlyas kabri Eğil'de. Umre için çok uygundur. Veysel Karani Türbesi'de yakın. Bol bol ciğer ye, burma kadayıf; dönüşte de erimiş örgü peyniri götürebilirler.
3. Umre parkuru: Konya / Mevlana
Hani unutmadan, teğet geçmek istemiyorum. Yeni Umre Parkuru için Tarsus'u da yabana atmayalım, haksızlık olur. Hz. Danyal Makamı ve Eshabı Keyf mağarası da görülmeye değer.
Sızan haberlere göre Diyarbakır Umre parkurunu benimseyenlere bir Malabadi Köprüsü ziyareti kıyaklığı varmış. Ekstra, eşantiyon

Fabl Gözüyle / Muharebe Gündemi
Kaplan'ın yol arkadaşları Ayı ve Tilki; Tilki su koyuverdi. Arslan'ın yol arkadaşları Çakal ve Kurt. Aslan ve yol arkadaşlarının tek gayesi küçük, ama hüneri büyük olan Kargaya hizmettir.
Bir Kaplandan yana, bir Arslan’dan yana olmak veya görünmek; Kurdun tabiatında yoktur, olsa olsa tilkilere has bir özelliktir. Kaplan veya Arslan yutar mı, bunu zaman gösterir.
Kaplan meydanda iken, onun kavalını üflediler, Arslan meydana çıkınca Kaplanın kavalı işe yaramadı; bu sefer Arslan’ın kavalını üflemeye başladılar.
***
Erken Seçim mi, Baskın Seçim mi?
Erken seçim isteyen / isteyenler ve hodri meydan deyip, karşılık verenler üst yapıdır. Oysa belirleyen alt yapıdır. Üst yapı; yürütme erkiyle beraber yasama, yargı ve basını da egemenliği altında bulunduran iktidar, OHAL koşullarında seçime gitmeyi tasarlıyor. Muhalefette olup, iktidarın küçük ortağı olan parti, neredeyse seçim barajı altında kalacak konuma düşmüş. Kendi gücüne dayanmadan, meydanda bol keseden nara atan birine ne demeli? Bu şartlar da ve koşullarda seçime gidilemez. Demokratik zemini olmayan bir seçim, değişim isteyenler için bir hüsrandır.
***
Telef oldu, umut veren gençlerimiz!
Üniversiteyi bitiren genç kardeşimiz, işsiz kalacağını bilse ve ileride bunalıma girip intihar edeceğini bilebilse, üniversiteye gidecek miydi (?)
Üniversite sınavı heyecanı ve stresi, dershaneler, bunca masraf ve hayaller; vizeler, finaller; öğrenci yeterli bilgi donanıma mı sahip değildi. Hayır, sadece yoksul halk tabakasından, emekçi tayfasındandır...
Egemenlerin safında değildi, en önemlisi de onurluydu, başı dikti, kimseye el-avuç açmadı; kimseye gücü yetmedi, sadece kendisine gücü yetebiliyordu ve onu da gözünü kırpmadan yaptı. Bu zemini yaratan insafsız ve merhametsizlere yazıklar olsun!...
***
Ana haber de geçen bir haber üzerine
*Burası Ringo’nun ahırı mı? İki öğrenci kavga eder, okulun Disiplin Kurulu'na iş düşer. Öğrenciler barışır. Öğrenci velisi, üniformanın arkasına sığınıp, gelip öğrenciyi darp etmesi etik midir, vicdana ve insanlığa sığar mı?
***