Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Yüksek Yüksek Tepeler

  • 29 Haziran 2018 Cuma


19 Mayıs sebebine düzenlenen fener alayındayım. Karman çorman bağrışmalar arasında, 68 Kuşağı olmamdan kaynaklanmış olacak; “Kahrolsun Emperyalizm, Tam Bağımsız Türkiye!” diye slogan attım. Oradan buradan bir iki cılız ses karşıladı. Bir daha bağırmadım; solcular emperyalist bağımlılığa “uyum sağlamıştı”.
Atı alan Üsküdar’ı bir kez daha geçti, hem de yıldırım hızıyla. O’nu o ata bindirtip koşturtan vardı.
Ulusça –liberal sistem iyice yerleşmiş olacak- emperyalizme bağımlılığı ciddiye almaz olduk, yeri gelir söz olsun torba dolsun kabilinden dillendirdik. Tamam, ekonomik açıdan bağımlılığı vurguluyor, ancak yönetsel açıdan Batılı devletlerin ne ölçüde etkin olduğunun örtüsünü zinhar kaldırmıyoruz.
Seçim sürecinde göze batan olgular, emperyalist devletlerin ve de onların devlet içindeki temsilcilerinin (derin devlet) ne denli belirleyici olduğuna işaret ediyor.
-CHP’nin önayak olduğu AB’ci kesimin Abdullah Gül’ü çatı aday yapmaya kalkışması
-Hulusi Akar olayıyla bu girişimin önünün kesilmesi
-2.Ordu Komutanı’nın açıktan desteği
-Emperyalist merkezlerin sözcüsü durumundaki medyanın Erdoğan’ın seçileceğini sıkça yazıp çizmesi
-“Denge ve denetleme unsuru” olarak öteden beri derin devlet merkezinde “teşkilat” olarak bilinen bir partinin Doğu ve Güneydoğu’dan yüklü puanlar toplayarak sözüm ona sürpriz yapması
Tüm bu olguları alt alta sıraladığımızda ülkemiz bağlamında emperyalizmin ve ülkemizdeki onlarla ilişkili güç merkezlerinin AKP’nin şahsında “sağ”ı tercih ettikleri gerçeği çıkmaktadır. Muhalefetin adayının sıkça; “Seçildiğimde ilk iş Batı merkezlerini ziyaret edeceğim” teklifi kabul görmemiştir.
Emperyalist bağımlılığımızdan ötürü ülkemizdeki “sandık demokrasisi” göstermeliktir; “emperyalizmin desteği olmadan iktidar olunamayacağı” algısı geçerliliğini sürdürmektedir. Ülkemizin siyaseti yüksek yüksek tepelerde düzenlenmektedir. Bu bilinci öne çıkarmayıp kısır bir döngüyle kendimizi “sandığa” kapatırsak, her seçim öncesi kalemi kağıdı elimize alıp daha çok oy hesabı yapmayı sürdürürüz.