Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Yuh artık sana

  • 17 Ekim 2020 Cumartesi


Atasözlerine tam uyan ülke olduk velhasıl. “Güleriz ağlanacak zavallı halimize”. Böyle bir ülke neden olduk. Herkes birbirine karşı anlaşmış gibi tam tersini yapmaya çalışıyor. Siyasetçiler kendi yandaşına, şahsi menfaati için kazık atıyor. Peşine kameralarda sırıtabiliyor. Hem de aleni bir şekilde. Kadına şiddet uyguluyor, son günlerde olduğu gibi kadın ölümleri artıyor, adam sırıtıyor. Acaba kendisine böyle bir şey olsa aynı tepkiyi mi gösterecek merak konusu.Açlık sınırının ne kadar olduğunu devletin istatistik kurumu belirtiyor. Aynı devleti yönetenler kendileri hakem kurulu atıyor. Bu kurul devletin önerisini bozmadan aynen uygulama kararı alıyor. Hadi aldın almasını da kameralar önünde pişmiş kelle gibi sırıtıyor. Böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş. Böyle ayıp, böyle tezat yok. O kişiler muhakkak bir yerden fazla bir gelir kesin elde edenlerdendir. Yani bunun adına tuzu kuru deniliyor bizim yörelerde. Memura verilecek zamlar onlara da yansıyacak halbuki. Yansısa ne olur yansımasa ne olur. Adamın ihtiyacı yok ki. Utanmadan çoluğuna çocuğuna başkasının rızkını yediriyor. Hala gülüyor.
Kendini bir şey sanan biri çıkıyor sosyal medyada birilerini tehdit ediyor. Buna güvenlik birimleri ses çıkarmıyor. Adam bir de utanmadan yine sosyal medyada sırıtıyor. Anası babası çocuğu hasta oluyor, hastane giderlerine dünya kadar para ödüyor. İlacını bulamıyor, hala sırıtıyor. Çocuğuna ilaç alacak cebinde parası yok, kahvehanenin önünden geçerken dışarıya kurulmuş televizyonda iktidarın söylemine kahkaha atarak gülüyor alkışlıyor.
Adam üç kuruş para ile üniversiteye çocuğunu gönderecek ve ona harcayacağı parayı verme şansı yok. Sokakta bak en neşeli insan o. Birileri benim ümmetimi bölme diyor, haberi duyunca ümmet lafına gülerek ve zevk alarak karşılık veriyor. Çocuğunun işsiz olduğunu bile bile halen gülmekten kırılıyor.
Memleketinde bulunan kısıtlı fabrikası kapanıyor, çocuğu işsiz kalıyor, o hala sırıtıyor. Vatanın ormanları yakılıp yağmalanıyor o sadece dişleri dışarıda bıyık altından sırıtıyor. Yok bir tepki. Az kaldı sokakta yiyecek yemek bulamayacak ve aynaya bakıp kendisine sırıtacak o zamana az kaldı desem ona da sırıtacak.