Yoranı Mübadil Torunları Yaşatacak


Mübadil torunlarının kültürlerini görsel olarak sunacakları evin restorasyon çalışmaları başladı. Apollon Tapınağının içerisinde daha önce kamulaştırılması yapılan, 2 katlı tarihi mübadil evi olarak nitelend

 Paylaş


Mübadil torunlarının kültürlerini görsel olarak sunacakları evin restorasyon çalışmaları başladı.
Apollon Tapınağının içerisinde daha önce kamulaştırılması yapılan, 2 katlı tarihi mübadil evi olarak nitelendirilen tapınak evinin restorasyonu başladı. Didim belediyesi tarafından evin tadilatına Anıtlar kurulundan alınan izinle ilk adım atıldı. Şuan inşaat halini alan ev restorasyon çalışmalarından sonra Yoranlıların güncel hayatları içerisinde kullandığı objeler sergilenecek.
Restorasyon çalışmaları bittikten sonra mübadele yıllarında Didim’e (eski adıyla Yoran’a) gelen Yoranlılardan kalma ev eşyalarının yer alacağı bir kent müze olacak, görsel olarak da gelen ziyaretçilere sunulacak evin içinde; Yoranlı atalardan kalan sedir, perde dönemin kadınlarının kullandığı dokuma ve dikiş makinaları, mutfak araç gereçleri, mübadele yıllarında tütün ve buğday yetiştiriciliğinde kullanılan araçlar, eski televizyon, radyo ve Yoranlıların mübadele yıllarında çekilen fotoğrafları yer alacak.
Mübadele yıllarındaki köy evlerini temsil edecek bir görünüme sahip olacağını söyleyen Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği başkanı Gülay Zübeyde Yalçın bu tarihi evin mübadele yıllarında gelen ataların çektiği zorlukları gösterecek şekilde dizayn edileceği bilgisini verdi.
Sergiye açılacak evin içindeki eşyaları, objeleri bulmakta zorluk çektiğini söyleyen Yalçın geleceği hiç düşünmediklerini dile getirerek, tarih öğretmeni olduğu için tarihi argümanlara çok önem verdiğini ve bu sayede evde sergilenecek araç gereçlerin yüzde 80’ini kendisi temin ettiğini söyledi.
Restorasyonun başlamasıyla evin içindeki objeleri bulmak için Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği yönetimi, üyelerine sosyal medya üzerinden ve telefonla ulaşarak eskiye ait malzemelerin kendi adlarıyla etiketlenerek sergilenmek üvzere verilmesi konusunda bilgi verildi. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra müze ziyaretçilere açık bir hale gelecek.