Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Yıldırım Bilişim, Muhammed Yıldırım

  • 02 Temmuz 2018 Pazartesi


Teknolojinin giderek dev adımlar attığı çağımızda hayatımızın birer parçası haline gelen bilişim ürünlerinin beklenmeyen bir durum karşısında herhangi arıza veya bozuntuya uğraması sonucu yönümüzü çevireceğimiz ilk yer teknoloji hastanesi, bu anlamda bilgisayar teknik servisi alanında Didim’de hizmet veren Muhammed Yıldırım’ı ziyaret ederek değerli bilgiler aldık.

Yeni Mahalle Atatürk Bulvarı’nda hizmet veren Muhammed Yıldırım ilk iş hayatına babasının yanında aile ocağı haline getirilen kahvede çalışarak atılmış. Telekom’da 8 sene yöneticilik yapmasının ardından kendi işini kurmaya karar veren Yıldırım 2012 yılında bilgisayar sektörü üzerine Yıldırım Bilişim’i açarak bütün insanları yakından ilgilendiren bilişim alanında hizmet veriyor…
Bu İşe Nasıl Başladınız?
Yıllardan beri yaptığımız içinde olduğumuz bir işti, bu iş üzerine yetiştiğimiz için de bunun üzerinden ilerlemeye çalışıyoruz.
Sizce Didim’de Esnaf Hakları Korunuyor mu?
Didim’de esnaf hakları korunmuyor, kendi sektörümle ilgili bir örnek vereyim daha dün karşılaştığımız bir olay İstanbul’dan buraya bir 10 kişilik ekip geldi 4’lü kamera seti kuruyor bunlar, kullanılmış geri dönüşüm ürünleri olan 2’inci el diye tabir ettiğimiz ürünleri getirip esnafı gezerek 4’lü kamera sistemini 9 lira gibi komik bir rakamla kuruyorlarmış. Böyle bir olay yaşanıyorsa Didim’de, biz üç kuruşluk vergiyi ödemediğimiz zaman cezaya çarptırılıyorsak çok büyük bir anormallik vardır. Hal böyleyken esnaf haklarının korunduğunu söylemek doğru olmaz.
Peki Bu Sorunların Çözümü İçin Neler Önerebilirsiniz?
Denetim yapılması lazım, mesela Didim’de 100’lerce vergi dairesine tabii olmayan elektrikçi, bilgisayarcı, kameracı diye ortalıkta dolaşan insanlar var. Adamların ne bir işyeri var ne bir vergi dairesine kayıtları var, ne de bir odaya üyelikleri var. Vergi ödemiyorlar yıllardır da çok rahat bir şekilde çalışıyorlar.
Didim’de Esnaf Olmak Avantaj mıdır Sizce?
Sadece Didim’de değil yazlık bölgelerde esnaf olmanın çok büyük dezavantajları var. Kışın hiç kimse kalmıyor buralarda yaz sezonundan ne kazandıysan o geriye kalan aylarda esnaflar para kazanamadıkları halde aynı kirayı ödemeye devam ediyor. Altınkum esnafı kış boyunca kapalı ama yine de dükkanı tuttuğu için kirasını ödemek zorunda bu şekilde avantajlı olmadığı çok açık.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor mu?
Yettirmeye çalışıyoruz bir şekilde, işimizi döndürmeye gayret ediyoruz, dönmediği yerde görüyoruz her sezon sonu bir sürü işyeri kapanıyor kışa doğru, insan gördüğü zaman ister istemez üzülüyor bizim de başımıza gelebilir bu durum.
Didim’deki Bütün Esnafların Çalışacak Eleman Bulamama Sıkıntısı Var Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?
Bu bence işverenden kaynaklı bir sıkıntı, eleman çalıştırmak isteyen işverenlerin çalışma koşullarıyla alakalı bir durum özellikle; işe alacakları elemanın gece gündüz durmadan çalışmasını istiyorlar, bir insan kaç kaç saat dayanabilir ki. İstiyorlar ki sabah 9’da gelsin gece 12’ye kadar ayakta dursun, maaş ne? Asgari ücret buna insanlar dayanamaz.
Peki Sizce Müşteri ile Esnaf Arasındaki İletişim Nasıl Olmalıdır?
İki tarafta anlayış göstererek diyalogla işlemlerini sürdürmelidir; kimsenin kimseye hakaret etmeye, bağırmaya, çağırmaya hakkı yoktur. Müşteri ile çok fazla samimi olmak da işyerinin imajı konusunda sıkıntılar yaratabilir.
İşinizi Yaparken İlkeli Olduğuna İnanıyor musunuz?
Evet, her işyerinin kendine göre kuralları vardır. Bizim de tabiki kendimize göre bir takım ilkelerimiz var, mesela satış yapma konusunda burada birçok esnaf ucuz satma yarışı halinde, biz de öyle bir şey yok düzgün ve kaliteli mal bulundurmaya çalışıyoruz. Fiyatı düşüktür, yüksektir onu müşteri kendisi belirler. Sattığım malın geri dönüşü beni rahatsız eder, insanlar aldıkları ürünlere para veriyor eğer onları memnun edecek ürün satamıyorsam bundan rahatsızlık duyarım.
Didim Belediyesinin Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Didim belediyesinin iyi çalıştığını düşünmüyorum benim yıllardır gördüğüm şudur; yolun ortasında çiçeklikler var onların çevresindeki taşları yıkarlar böyle bir 10 gün 20 adam yığarlar oraya tgekrar toparlayacağız diye uğraşırlar, kışın ortasında hatları kazacağız diye uğraşırlar bir de arada bir tahrip olan yolları gidip kürek kürek yama yapıyorlar belediyenin çalışma stili bu. Didim’e faydalı olarak gördüğüm tek proje 3’üncü koy ona da kim vesile olmuş bilmiyorum; ama şimdiye kadar belediyenin en iyi projesi o bence.
Didim’de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Pasifler, ya birine odaklanıp kalıyorlar ya da, çarşaf çarşaf reklam basıyorlar, zaten gazete 4 sayfa çıkıyor gerçek habercilik anlayışıyla hareket ettiklerini sanmıyorum.