Hasan Sani Güneş

Tüm Yazıları


Yereli Ve Yerel Yönetimleri Yazma Zamanı

  • 17 Temmuz 2018 Salı


Sevgili dostlar, önceki yazılarımda sık sık taş yerinde ağırdır diyerek günü geldiğinde yerel yönetimler konusunda bildiklerimi yaşadıklarımı sizlerle paylaşacağımı ifade etmiştim. Yerel seçimlerin eli kulağında , her ne kadar CHP’de kurultay hesapları yapılsada…

Mahalle delegelikleri, il ve ilçe kongreleri, kurultay, 1 kasım ve 24 haziran seçimleri, daha geriye gidersek, hayır ve adalet yürüyüşleri sizlerle paylaştığım konulardı. En bildiğim yerel yönetimler konusunda; Belediye başkanları, belediye hizmetleri, 5216 sayılı büyükşehir ve 5747 ilçe belediyeler kanunu yasalarının mahiyetleri, getirdikleri ve götürdüklerini sizlerle paylaşacağım ve bir yerel yönetici olarak bu konuları yazılarımda öne çıkaracağım.
Yıl 2003, CHP genel merkez yerel yönetimler komisyonu başkanı ve aynı zamanda genel sekreter yardımcısı Oğuz Oyan, genel merkez yerel yönetimler komisyonu üyesi arkadaşlarım Tayfun Orçun ve rahmetli Deniz Sayın kardeşimi Mersinde ağırlıyoruz, tabi ki sevgili başkanım Macit Özcan’ında onayı ile. Toplantının temel amacı; Yerel yönetimler ve yerel yönetimler için temel ilke ve çözümler. Belediyelerde yönetim anlayışı, hizmet anlayışı, kaynak sağlama gibi konuları enine boyuna tartışıyoruz. Öyle ya CHP; evrensel insanlık değerlerini, Atatürk ilkelerinin ışık tuttuğu ulusal değerleri, Cumhuriyeti, bunlara katkı yapan yerel zenginlikleri, kültürel etkinlik ve değerleri aynı potada eriten bir anlayışın oluşturucusu ve güvencesidir.
Hormonlu vahşi yapılaşma olmamalı, onun yerine sağlıklı yaşanabilir kentler oluşturulmalı diyorum. Dürüst, güvenilir, hesap veren ve halkın vergileriyle toplanan tek kuruşun bile hesabını verebilen yönetimler olmalı. İnsan odaklı , vatandaşı koruyan, hayvanları ve yeşili önemseyen, kentlinin sosyal, kültürel ve sportif gelişimini sağlayan, daha az kaynak kullanarak savurganlığı önleyen, vatandaşa aşırı yükümlülük getirmeyen bir yönetim anlayışını yaşama geçirmemiz gerektiğini söylüyorum.
Bugün bu söylediklerimin CHP’li yerel yönetimlerde ne derece başarılı bir şekilde uygulandığı konusunda kafamda oluşan soru işaretlerinin, yerel yönetimlerde ne kadar karşılığı var bunu tartışmamız gerekir, alınganlık göstermeden…
Hasan Sani GÜNEŞ